Analizy

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

ARMATA DRAGHIEGO: Po decyzji EBC o uruchomieniu programu QE - PODSUMOWANIE OPINII I ANALIZ

źródło: Polska Agencja Prasowa

  • 22 stycznia 2015
  • 23:55
  • 0
  • Tagi: EBC Euro Kursy walut Mario Draghi polityka pieniężna quantitative easing strefa euro UE
  • Powiększ tekst

"Luzowanie ilościowe (QE) nie jest panaceum na problemy strefy euro" - powiedział w środę przebywający na Forum w Davos były minister finansów USA Larry Summers. Wprowadzenie programu QE przez EBC pochwaliła szefowa MFW Christine Lagarde.

"Istnieje bardzo wiele powodów, by oczekiwać, że wprowadzenie programu QE w obecnej sytuacji będzie w Europie mniej skuteczne niż w Stanach Zjednoczonych" - powiedział Summers w Davos, cytowany przez magazyn "Fortune".

Ekonomista podkreślił wprawdzie, że "całym sercem" popiera program skupowania obligacji rządowych, który EBC zainicjuje w marcu, ale sądzi, że nie doprowadzi on do radykalnej poprawy sytuacji wstrefie euro.

Lagarde uznała tymczasem, że "ta ekspansja EBC pomoże obniżyć koszty kredytu w strefie euro, poprawi prognozy dotyczące inflacji i zmniejszy ryzyko, że nastanie długi okres zbyt niskiej inflacji". Dodała jednak, że "jest sprawą zasadniczą, by ekspansywna polityka monetarna była poparta działaniami w innych obszarach (...) jak reformy strukturalne, tak aby przyśpieszyć wzrost gospodarczy".

Podczas dyskusji panelowej w Davos Summers powiedział, że program ten będzie w Europie mniej efektywny niż w USA, ponieważ oprocentowanie długoterminowych obligacji, które QE ma obniżyć, by pobudzić gospodarkę, są już teraz rekordowo niskie.

W USA, gdy wprowadzano QE, stopy procentowe były wyższe, co sprawiło, że program ten był skuteczny - przypomniał Summers.

Jego zdaniem w krajach europejskich lepszym rozwiązaniem niż QE byłyby bezpośrednie interwencje państw w gospodarkę, polegające na wdrażaniu pakietów stymulacyjnych.

"Potrzebujemy QE, ale ten program nie wystarczy" - podkreślił amerykański ekonomista.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, która również przebywa w Davos i brała udział w panelu dyskusyjnym wraz z Summersem powiedziała, że już sama perspektywa wprowadzenia QE wpłynęła korzystnie na sytuację w Europie; spadły notowania euro, a główne indeksy giełdowe poszybowały w górę już w poniedziałek.

Lagarde zwróciła uwagę, że spadek kursu euro wpłynie korzystnie na sektor eksportowy, a to przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy.

"QE w Europie już zadziałało. Spójrzmy na walutę" - dodała.

Summers podkreślił jednak, że prawdziwym problemem Europy - którego QE nie rozwiąże bez dodatkowych bodźców dla gospodarki - jest to, że rządy próbują zarazem stosować politykę rygoru finansowego i cięcia wydatków rządowych. A to "kolektywne zaciskanie pasa doprowadzi do spowolnienia wzrostu w Europie" - dodał.

Program QE, który wdraża EBC polegać będzie na zwiększeniu podaży pieniądza na rynek i skupowaniu obligacji rządowych; ten zastrzyk płynności powinien sprawić, że łatwiej dostępne staną się kredyty, a rządy będą mogły przeznaczyć fundusze na inwestycje. Docelowo QE ma nie tylko pobudzić rozwój gospodarczy, ale też uchronić strefę euro przed deflacją.

(PAP)

Komentarze, opinie, prognozy wokół decyzji EBC o starcie programu QE czytaj tutaj:

"Draghi odpala armatę"

"Europejski Bank Centralny gra pod dodruk pieniądza w Eurolandzie"

"Rynek walutowy: koniec idei fałszywej równowagi, wkroczyliśmy w epokę wysokiej zmienności"

"Draghi finalnie osłabi euro, ale…"

"Czy i ile nowych euro dodrukuje Europejski Bank Centralny?"

"Eksperci w USA: Rezerwa Federalna stosując QE przełamała kryzys finansowy, ale na dłuższą metę to może być broń obosieczna..."

Komentarze