Analizy

USA – kolejna podwyżka stóp dopiero w czerwcu 2017 roku

źródło: Daniel Kostecki, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych HFT Brokers Dom Maklerski

  • Opublikowano: 13 kwietnia 2016, 10:34

  • 0
  • Powiększ tekst

Kolejna podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w USA jest spodziewana przez inwestorów dopiero w czerwcu 2017 roku – wynika z notowań kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych (FED Funds futures) na dzień 12 kwietnia.

Jeszcze miesiąc temu, na dzień 11 marca, ten sam rynek wyceniał możliwość następnej podwyżki o 25 punktów bazowych w listopadzie tego roku. Przesunięcie wyceny jest zatem dość istotne, bo aż o 7 miesięcy. Taka skala zmiany oczekiwań doprowadziła m.in. do tego, co obserwujemy na indeksie dolara i w notowaniach amerykańskiej waluty względem innych walut.

USD Index notowany przez agencję Bloomberg spadł wczoraj do najniższego poziomu od 25 sierpnia 2015 roku, ustanawiając dzienne minimum przy 93,627 pkt. W dniu 11 marca indeks był notowany na poziomie 96,172 pkt. (wartość na zamknięciu). Od tego miejsca do wczorajszego minimum zniżka USD Index wyniosła -2,64 proc., a od grudniowego szczytu do wczorajszego dołka -6,85 proc. – co jest m.in. skutkiem zmiany oczekiwań na rynku stopy procentowej i tego, że rynek nie wierzy Rezerwie Federalnej, iż ta zdecyduje się na dwie podwyżki w tym roku, jak to wynikało z ostatnich projekcji.

Swoje oczekiwania odnośnie dalszych losów dolara inwestorzy nie tylko wyrażają przez zmianę nastawienia na rynku stopy procentowej, ale także przez zajmowane pozycje na rynku kontraktów na wspomniany wcześniej indeks. Pozycje te z kolei możemy obserwować dzięki raportom COT.

I tak też instytucje niekomercyjne (w skład których wchodzą m.in. fundusze hedgingowe) posiadały 22724 kontrakty na spadek wartości indeksu dolara, co jest największą wartością od stycznia 2015 roku. W konsekwencji pozycje długie netto spadły do poziomu 17315 kontraktów, co jest najniższą wartością od czerwca 2014 roku – wynika z raportu COT prezentowanego przez komisję CFTC.

Powiązane tematy

Komentarze