Analizy

Francja skręca w prawo

źródło: Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB

  • 29 listopada 2016
  • 08:57
  • 1
  • Tagi: dolar Euro frank szwajcarski
  • Powiększ tekst

Tydzień na rynku walutowym rozpoczął się dość spokojnie, warto więc na chwilę pochylić się nad tym, co dzieje się w polityce gospodarczej. Podczas gdy w Polsce mamy właśnie do czynienia z kolejną redystrybucją dochodów, kandydat na prezydenta Francji mówi jasno: taka polityka doprowadziła nas na skraj przepaści.

Francois Fillon, bo o nim mowa, jest już oficjalnie kandydatem Republikanów na prezydenta Francji. W wyborach zmierzy się przede wszystkim z populistyczną kandydatką Frontu Narodowego, ale na ten moment jest faworytem. Wiele zatem wskazuje na to, że zapowiadane przez niego zmiany w polityce gospodarczej znajdą przełożenie na rzeczywistość. A zapowiedzi są bardzo daleko idące: podniesie (tak, podniesienie) wieku emerytalnego, obniżenie podatków dla biznesu i osób najwyżej zarabiających, podniesienie podatku VAT, wydłużenie tygodnia pracy i wiele innych zwykle niepopularnych ruchów.

Oczywiście Francja nie jest jedynym krajem, który może wprowadzić tego rodzaju zmiany, ale przez wiele lat kojarzona była z gospodarką, gdzie wolny rynek miesza się z socjalizmem. Fillon nie próbuje nawet udawać, na pytanie prowadzącego debatę, co zrobi, aby utrzymać francuski model dobrobytu społecznego odpowiedział: „Jaki model? Ten, który wygenerował 6 milionowe bezrobocie? Francuski model cieknie z każdej strony”.

Co ciekawe Front Narodowy, który początkowo opowiadał się za wolnorynkowymi rozwiązaniami teraz radykalnie zmienił podejście i obiecuje utrzymanie, a nawet powiększenie przywilejów socjalnych Francuzów. Zapowiada się zatem szalenie interesująca kampania, która może nawet przesądzić o kierunku dla całej Europy w tym gorącym wyborczym okresie. Pierwsza tura wyborów we Francji została zaplanowana na 23 kwietnia przyszłego roku.

Po spokojnym poniedziałku, dziś kalendarz ekonomiczny zaczyna się zagęszczać. Z publikacji warto zwrócić uwagę na dwa raporty z USA: drugi szacunek PKB za trzeci kwartał (godzina 14:30) i najważniejszy indeks nastrojów konsumentów Conference Board (16:00). Dolar potrzebuje dobrych danych, aby utrzymać dominację na rynku, która z kolei nie sprzyjała notowaniom złotego. Ponadto należy spodziewać się kulminacji plotek i spekulacji przed jutrzejszym spotkaniem OPEC. Kartel zapowiedział cięcie produkcji, ale nadal nie wiadomo, czy dojdzie ono do skutku, także zmiany cen ropy będą dość gwałtowne. O 8:55 dolar kosztuje 4,1758 złotego, euro 4,4245 złotego, frank 4,1199 złotego, zaś funt 5,1792 złotego.

Komentarze