Analizy

Giełdy z przytupem zaczynają Nowy Rok

źródło: Michał Dąbrowski młodszy analityk rynków finansowych XTB

  • 2 stycznia 2017
  • 16:01
  • 0
  • Tagi: finanse giełda inwestor

Europejskie indeksy giełdowe rozpoczęły nowy, 2017 rok w iście szampańskich nastrojach. Pokaźne wzrosty notują parkiety w Mediolanie, Frankfurcie, Paryżu, a również w Warszawie przeważa kolor zielony. Pozostałe rynki dziś jeszcze nie pracują, więc dopiero jutro obroty powinny powrócić do normalnych poziomów.

Lepsze nastroje pośród inwestorów na Starym Kontynencie mogą być uzasadnione przez solidne odczyty grudniowych indeksów PMI dla przemysłu. Dobrze zaprezentowały się dane ze strefy euro — w przypadku Niemiec odnotowano wynik na poziomie 55,6 pkt. czyli o 0,1 pkt. powyżej oczekiwań rynku. Największe wrażenie robią natomiast liczby ze Szwecji — tamtejszy indeks wzrósł do poziomu 60,1 pkt. — jest to najwyższy poziom od ponad pięciu lat. Odczyty dowodzą, że ultra ekspansywna polityka monetarna prowadzona przez EBC, jak i Riksbank przynosi większe ożywienie gospodarcze. Poprawę widać także w odczytach PMI dla polskiego przemysłu. Odnotowano bowiem wzrost z 51,9 pkt. do 54,3 pkt. Może to dawać nadzieje, iż nakłady inwestycyjne będą się zwiększać, a jak na razie jest to jeden z największych hamulców dla wzrostu PKB.

Warto też wspomnieć o danych z Chin. Oficjalne odczyty PMI dla tamtejszego przemysłu nieco się pogorszyły — indeks spadł z 51.7 pkt. do 51.4 pkt. Rozczarował również wskaźnik dotyczący usług, który cofnął się z 54,7 pkt. do 54,5 pkt. Nie jest to jednak na tyle duża zmiana, aby wywołać panikę na rynkach, podobną do tej sprzed roku. Kolejne istotne figury z Państwa Środka poznamy jeszcze w tym tygodniu — 3 stycznia będzie to wskaźnik dla przemysłu dla sektora prywatnego, czyli Caixin PMI. Ta sama agencja opublikuje analogiczny indeks dla usług 5 stycznia.

W poniedziałek rynki działają jedynie w Europie i to tylko w jej kontynentalnej części, gdyż tak jak w Stanach Zjednoczonych, Japonii, czy Chinach, w Wielkiej Brytanii obchodzony jest dzień wolny z okazji Nowego Roku. Pośród indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu najlepiej prezentuje się włoski FTSE MIB, który zyskuje ponad 1,6%. Również na zielono świeci się niemiecki DAX oraz francuski CAC40 — indeksy wzrosły o odpowiednio 1,05% oraz 0,4%. W górę idzie też warszawska giełda. WIG20 odbija o niemal 0,4%, podczas gdy cały WIG podszedł o 0,2% do góry. Pośród warszawskich blue chipów najciekawiej wyglądają dziś notowania CCC. Ceny akcji tej firmy obuwniczej podrożały o ponad 3,4% z uwagi na bardzo dobre dane o sprzedaży za grudzień. Spółka pochwaliła się wzrostem przychodów aż o 50%, natomiast w okresie od stycznia do grudnia udało jej poprawić wynik w tej kategorii o około 39% r/r. Po drugiej stronie rynku znajduje się PGNiG, który traci około 1,6%. Tanieją również walory koncernu KGHM — o 0,52% - oraz Orange Polska — o 0,36%.

Komentarze