Analizy

Czy banki centralne utrzymają wsparcie?

źródło: Michał Stajniak analityk rynków finansowych XTB

  • 25 maja 2017
  • 15:54
  • 0
  • Tagi: finanse giełda indeks giełdowy inwestor polityka gospodarcza
  • Powiększ tekst

Z pewnością wydarzeniem dnia jest dzisiaj posiedzenie OPEC, które ma zakończyć się już za kilkadziesiąt minut. Oprócz tego rynek spekuluje na temat kolejnych ruchów ze strony najważniejszych banków centralnych na świecie. Z kolei w Polsce, świetne wyniki dużych spółek napędzają wzrosty na głównych indeksach

Po godzinie 15:00 delegaci OPEC udali się na lunch po 5 godzinach negocjacji w sprawie przedłużenia porozumienia o cięciu produkcji. Konsensus i pierwsze głosy ze spotkania mówią o 9 miesiącach przedłużenia, co było oczekiwane przez inwestorów oraz dalsze wykluczenie Libii oraz Nigerii z porozumienia. W tym momencie rynek w pełni wycenia te aspekty, dlatego spadki cen na ropie dzisiejszego dnia nie powinny dziwić. Informacje płynące z Wiednia mówią również, że zwiększenie cięć nie było dyskutowane, dlatego ropa może znaleźć się pod większą presją sprzedaży.

Jest to słaba informacja dla europejskich oraz amerykańskich spółek naftowych, choć oczywiście całkiem dobra dla producentów paliw. Tańsza ropa pozwoli im na zwiększenie swoich marż przy względnym utrzymaniu cen na stacjach paliw. Nie wykluczone jest zaskoczenie ze strony producentów ropy, choć rynek jest w tym momencie mocno wykupiony i ciężko będzie dać inwestorom zupełnie coś nowego.

Wczoraj z kolei poznaliśmy minutes z ostatniego posiedzenia Fed. Rynek przyjął je raczej gołębio, choć niektóre części protokołu wskazywały nawet na bardziej jastrzębie spojrzenie. Niemniej w tym momencie rynek w 100% wycenia podwyżkę ze strony Fed podczas najbliższego czerwcowego posiedzenia, ale już pierwsze spekulacje mówią o złagodzeniu tonu po samym ruchu, co może być pozytywne dla rynku akcji. Plotki pojawiają się również w stosunku do EBC.

Wcześniejsze doniesienia mówiły o możliwości zmiany komunikacji, lecz najnowsze wieści wskazują raczej na możliwe obniżenie projekcji inflacji, co pozwoli na utrzymanie gołębiego tonu jeszcze przez jakiś czas. Taka sytuacja również powinna być pozytywna dla europejskiego rynku akcji.

W tym momencie indeksy w Europe są raczej stłumione. DAX traci 0,16% przed godziną 16:00. FTSE 100 zniżkuje o 0,03%, natomiast francuski CAC 40 balansuje na granicy wczorajszego zamknięcia. W przypadku Wall Street, gołębio odebrane minutes wspomaga inwestorów. S&P 500 zyskuje 0,20%, DJIA wzrasta o 0,26%, natomiast Nasdaq jest wyżej o 0,29%.

Polski rynek napędzają wieści z USA, które zwiększają konkurencyjność polskich aktywów oraz wyniki polskich spółek, takich jak JSW, PGNiG oraz CD Projekt. Indeks WIG20 wyraźnie zyskuje podczas dzisiejszej sesji o ponad 1% znajdując się powyżej 2350 punktów, choć do końcowego dzwonu pozostała jeszcze ponad godzina

Komentarze