autor

dr Marian Szołucha

20 marca

Przeciąganie liny trwa

www.sxc.hu

9 marca Sejm postanowił, że prace nad projektem nowelizacji prawa farmaceutycznego, znanym szerzej jako „Apteka dla aptekarza”, będą trwały nadal.

10 lutego

Ekonomia dostępu uzupełnieniem planu Morawieckiego

www.sxc.hu

Rząd zakończył pracę nad Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (tzw. plan Morawieckiego) i planuje na najbliższym posiedzeniu przyjąć ten dokument. Wydaje się, że trafnie dostrzeżono wyzwania stojące przed polską gospodarką, ale chyba zbyt mało uwagi poświęcono ekonomii dostępu, która doskonale wpisuje się w założenia strategii.

24 stycznia

Repolonizacja… polskich aptek?

Czy zachodni kapitał „zjada” polskie apteki czy jest dokładnie odwrotnie? W sprawie nowelizacji Ustawy Prawo farmaceutyczne odbiorca uzyskuje w przestrzeni medialnej, eksperckiej, a zwłaszcza politycznej wzajemnie wykluczające się treści

3 stycznia

Ministra Ziobry porządki w finansach

fot. Internet

Resort sprawiedliwości zapowiedział ostateczne rozwiązanie problemu polisolokat. Miejmy nadzieję, że minister Ziobro dobierze się też do samych winowajców, bo mowa o produkcie wyjątkowo i od początku bezczelnie nastawionym na wyzysk klientów, przy tym znacznie powszechniejszym niż osławione kredyty frankowe.

Wcześniejsze publikacje

Punkt widzenia i punkt siedzenia, czyli radykalizm i odpowiedzialność

www.sxc.hu

Do sejmowej komisji finansów publicznych trafiły wszystkie trzy - zgłoszone przez Prezydenta, klub Kukiz’15 i Platformę Obywatelską - projekty ustaw dotyczące walutowych kredytów hipotecznych. Największe szanse na przyjęcie ma zapewne ten pierwszy. Co ciekawe, jest on najmniej radykalny.

Obrót bezgotówkowy. Za i przeciw

Pod koniec stycznia Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt ograniczający maksymalną kwotę transakcji gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. zł, na razie na poziomie B2B, czyli między przedsiębiorstwami.

Bank jak chwilówka

www.sxc.hu

PKO BP podobno sondował możliwość zakupu serwisu pożyczek internetowych Vivus.pl. Oczekiwania cenowe dotychczasowego właściciela miały się jednak okazać za wysokie. Dlatego największy polski bank chce założyć własną spółkę o podobnym profilu.