Analizy

Fot.Svilen001/sxc.hu
Fot.Svilen001/sxc.hu

Zapasy ropy w USA na historycznym szczycie

źródło: Paweł Grubiak, członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

  • Opublikowano: 24 kwietnia 2014, 09:36

  • Powiększ tekst

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej nie należy do najlepszych. Ceny europejskiej ropy Brent kontynuują rozpoczętą w ubiegłym tygodniu konsolidację, natomiast na rynku amerykańskiej ropy naftowej West Texas Intermediate wyraźnie przeważa strona podażowa. W poniedziałek ropa WTI została przeceniona o niemal 1%, we wtorek – o ponad 1,6%, natomiast wczoraj – o ponad 0,3%.

Spory wpływ na słabość strony popytowej na rynku amerykańskiej ropy miały wczorajsze rozczarowujące dane makro. Wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu Stanów Zjednoczonych za kwiecień okazał się niższy od oczekiwań, a sprzedaż nowych domów – wyraźnie niższa od rynkowych prognoz.

Najwięcej uwagi przyciągnął wczoraj jednak raport Energy Information Administration (EIA), będącej częścią amerykańskiego Departamentu Energii. EIA zaprezentowała w środę cotygodniowy raport dotyczący zmiany zapasów ropy naftowej w USA. Według tej instytucji, w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 3,52 mln baryłek. Wprawdzie niektóre prognozy rynkowe zakładały wzrost zapasów, jednak o co najwyżej 3 mln baryłek. Natomiast analogiczny wtorkowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw zaprezentował wyliczenia, według których wzrost ten wyniósł niewiele ponad pół miliona baryłek.

Dane zaprezentowane przez EIA oznaczają, że obecny poziom zapasów (397,7 mln baryłek) jest rekordowy nie tylko od czasu prowadzenia przez tę instytucję tygodniowego raportowania (1982 r.), lecz także jeszcze wcześniej, od czasu prezentowania jedynie miesięcznych danych, a więc od 1920 roku.

Dokładne dane pokazują, że wciąż trwa proces przenoszenia zapasów ropy naftowej w USA z centralnej części kraju do rejonu Zatoki Meksykańskiej. W miejscowości Cushing w minionym tygodniu zapasy spadły bowiem o niecałe 800 tysięcy baryłek, do najniższego poziomu od października 2009 r. Jednocześnie, wzrosły zapasy ropy w rejonie Zatoki Meksykańskiej – obecnie znajdują się one na najwyższym poziomie od czasu rozpoczęcia prowadzenia szczegółowych wyliczeń dla tego rejonu w 1990 r.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.