Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Będzie rakieta czy niewypał? Wszystko w rękach Yellen

źródło: John J Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 17 września 2014, 15:48

  • Powiększ tekst

Wczoraj dolar amerykański ucierpiał na skutek konsolidacji, zwłaszcza w relacji do walut surowcowych – kurs AUD/USD wybił się powyżej 0,9100. A już zdążyłem nazwać losy tej pary odbiciem zdechłego kota… Ale ten przysłowiowy kot nie ożyje, dopóki po wspomnianym odbiciu notowania nie przekroczą 200-dniowej średniej kroczącej, w okolicach 0,9185.

Ponadto USD/CAD gwałtownie spadł z powrotem poniżej 1,1000, jak widać na poniższym wykresie. Jeśli chodzi o inne pary, USD/JPY przez chwilę oscylował w okolicach wsparcia na 107,00, a na EUR/USD odnotowaliśmy kolejny szczyt tuż poniżej 1,3000.

USD/CAD

Wczoraj para ta stała się dla „byków” źródłem frustracji, ponownie schodząc poniżej poziomu 1,10; już po raz drugi w ciągu ostatnich kilku tygodni po wybiciu ku górze nie nastąpiła kontynuacja wzrostów. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zmiana ta zapowiada spadki, jednak przed nami ważne wydarzenie związane z ryzykiem (posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku); dopiero po nim będziemy mogli liczyć na potwierdzenie, że w notowaniach tej pary będziemy dążyć w kierunku wsparcia na niższych poziomach.

Grającym na wzrosty pozostała ostatnia iskierka nadziei w postaci zniesienia do 61,8%, tj. w okolice poziomu 1,0920, którego jeszcze nie pokonaliśmy. Mimo to jednak, aby sytuacja znów stała się korzystna dla byków, potrzebne jest błyskawiczne wyjście ponad 1,1000. W przeciwnym razie w centrum uwagi znajdą się pozostałości poziomów wsparcia, a następnie dolna granica przedziału wahań tuż powyżej 1,0800.

Większa część wzrostów kursu dolara kanadyjskiego dokonała się przed wystąpieniem szefa Bank of Canada Stephena Poloza, który odmawia angażowania się w retorykę kursową, z takim entuzjazmem stosowaną przez Reserve Bank of Australia. - Nie ma mowy o próbach kontrolowania dolara kanadyjskiego – stwierdził Poloz. Wypowiedź ta prawdopodobnie zwiększyła presję sprzedażową na USD/CAD, a AUD/CAD w ciągu ostatnich kilku tygodni ponosi największe straty.

CAD, MXN i NOK po zwyżce cen ropy

Silną pozycję dolara kanadyjskiego i meksykańskiego peso można częściowo przypisać komentarzom płynącym z OPEC, sugerującym, że organizacja ta prawdopodobnie rozważa ograniczenie wydobycia w przyszłym roku, co po niedawnym spadku cen ropy wczoraj gwałtownie je podbiło. Fakt ten nie wzmocnił korony norweskiej, która we wszystkich parach była słaba; kurs EUR/NOK zbliża się do 200-dniowej średniej kroczącej, tuż poniżej 8,30.

Rynek prawdopodobnie niepokoi się z powodu jutrzejszego posiedzenia Norges Bank: zapewne rosną obawy o to, że w przyszłym roku Norwegię może czekać jeszcze większy spadek poziomu inwestycji w sektorze ropy, a zatem większe ryzyko niekorzystnych zmian dynamiki PKB.

Czego można się spodziewać po dzisiejszym posiedzeniu FOMC

Dzisiejsze posiedzenie jest jednym z czterech dorocznych „pełnych” spotkań Komitetu, po którym poznamy jak zawsze komunikat w sprawie polityki pieniężnej, ale także prognozy pracowników Rezerwy dotyczące dynamiki produktu krajowego brutto, inflacji i przewidywanego poziomu stopy procentowej funduszy rezerwy federalnej. Dzisiejsze posiedzenie będzie obejmować bezpośrednie prognozy na 2017 r., gdyż 2016 r. uwzględniono we wrześniu ubiegłego roku.

Odbędzie się również konferencja prasowa prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Ponieważ panuje powszechne przekonanie, że na posiedzeniu pod koniec października FOMC ogłosi ostatni etap redukcji QE, dzisiejszy komunikat na temat polityki pieniężnej powinien zawierać jakieś przesunięcie w retoryce sygnalizujące, że w polityce Fedu niebawem nastanie nowa era.

Powstaje pytanie, jaki będzie zakres tego przesunięcia i czy znikną sformułowania odnoszące się do „dłuższego czasu" [jaki musi upłynąć, zanim wzrosną stopy procentowe - przyp. tłum.], co sugerowałoby większą elastyczność co do terminu pierwszej podwyżki (czy nastąpi ona na początku przyszłego roku? czy może bliżej połowy roku?).

Przypuszczam, że Yellen i jej współpracownicy będą chcieli podważyć niewzruszoną pewność rynku co do przyszłego kierunku polityki Rezerwy, gdyż oni sami nie wiedzą, jak dalej rozwinie się sytuacja. Właśnie ten zamysł stoi zapewne za niedawnymi dążeniami, by zrzucić odpowiedzialność za politykę Fedu na napływające dane. Usunięcie sformułowań takich jak „dłuższy czas” i dodanie innych sygnałów, że sytuacja może się rozwinąć w obie strony w zależności od wspomnianych danych, byłoby krokiem naprzód w tej kwestii, co korzystnie wpłynęłoby na USD.

Oczywiście możliwe, że posiedzenie okaże się niewypałem, tj. sformułowania wskazujące na dalsze horyzonty czasowe nie znikną z komunikatu, a prognozy nie ulegną większym zmianom. Jeśli tak się stanie, a konferencja Yellen jak zwykle nie przyniesie konkretnych sygnałów dla rynku, może nastąpić gwałtowna wyprzedaż USD. Mimo to jednak przypuszczam, że zostanie ona szybko opanowana, a dolar znajdzie wsparcie.

Inne zagadnienia w planach na dziś…

Inne ważne kwestie dzisiejszego dnia to publikacja protokołów z posiedzeń Riksbank i Bank of England; inwestorzy szukają nowych wrażeń.

Przyjrzyjmy się raczej innym danym makroekonomicznym, napływającym z Wielkiej Brytanii dziś i w nadchodzących tygodniach. Wydaje się, że na GBP/USD zanosi się na falę masowego zamykania pozycji przed posiedzeniem FOMC - obserwujmy, czy dane będą sprzyjać takiemu rozwojowi wypadków.

Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich) • Szwecja - Riksbank publikuje protokół z posiedzenia (07:30) • Wielka Brytania - protokół z posiedzenia Bank of England (08:30) • Wielka Brytania – zmiana w zatrudnieniu i stopa bezrobocia w lipcu (08:30) • Strefa euro – produkcja w budownictwie w lipcu (09:00) • Strefa euro – dynamika CPI w sierpniu (09:00) • Stany Zjednoczone – dynamika CPI w sierpniu (12:30) • Stany Zjednoczone - saldo na rachunku bieżącym w II kw. (12:30) • Stany Zjednoczone - indeks rynku nieruchomości wg NAHB we wrześniu (14:00) • Stany Zjednoczone – publikacja komunikatu FOMC w sprawie polityki pieniężnej (18:00) • Stany Zjednoczone – konferencja prasowa prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen (18:30) • Nowa Zelandia – PKB w II kw. (22:45) • Japonia – bilans handlowy w sierpniu (23:50)

John J Hardy, Saxo Bank

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.