Analizy

Mniej bankructw w Polsce po raz pierwszy od czterech lat

źródło: Coface Poland Credit Management Services

  • Opublikowano: 31 grudnia 2014, 08:33

    Aktualizacja: 31 grudnia 2014, 08:36

  • 1
  • Powiększ tekst

Analiza statystyk upadłościowych przedstawia wreszcie lepszy obraz sytuacji polskich przedsiębiorstw – rosnący przez ostatnie 4 lata trend upadłości został przerwany i rok 2014 przynosi o 7 proc. mniej bankructw niż w roku 2013. - Zwłaszcza w obliczu doświadczonych trudności i ograniczonych wyników finansowych wielu firm w 2013 r., lepszy obraz statystyk upadłościowych w 2014 r. jest tym bardziej pozytywną i wyczekiwaną informacją - komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej

Jednak w ostatnich dniach roku 2014 wiemy już, że nie przyniósł on spodziewanej skali poprawy, która przyczyniłaby się do istotnego polepszenia wyników finansowych polskich przedsiębiorstw. Tempo ożywienia gospodarczego zostało zakłócone przede wszystkim przez ryzyka płynące ze strony zewnętrznej. Ożywienie w strefie euro pozostało słabe i powolne, a jego dynamika stała się rozczarowująca i nierówna w zależności od kraju Eurolandu. Wskaźniki obrazujące wyniki gospodarki niemieckiej - głównego odbiorcy naszego eksportu - wskazują, że rozwija się ona poniżej potencjału i oczekiwań. Niemcy co prawda uniknęły technicznej recesji, ale wskaźniki wyprzedzające potwierdzają, że nie następuje jeszcze definitywny powrót na ścieżkę ożywienia gospodarczego.

Spowolnienie w gospodarce rosyjskiej i nałożone embargo na produkty rolno-spożywcze nie wywołuje dotkliwych rezultatów w ujęciu makroekonomicznym. Jednak dla wielu polskich przedsiębiorstw wiąże się z zamknięciem stałego kierunku eksportowego i wpływa negatywnie na ich sytuację finansową. Firmy nastawione na handel z Rosją, zwłaszcza towarami objętymi embargiem, starają się poszukiwać innych rynków zbytu, jednak wiele z nich odczuwa odcięcie od wieloletniej bazy odbiorców, a statystyki upadłościowe będą zasilane ich bankructwami jeszcze przez kilka kolejnych kwartałów.

- Niemniej jednak tempo wzrostu gospodarczego jest w 2014 r. niemalże dwukrotnie wyższe niż ubiegłym i wyniesie 3,2 proc. - zgodnie z prognozami Coface. Główną siłą napędową polskiej gospodarki stał się popyt krajowy, zarówno dzięki wyższym wydatkom konsumpcyjnym gospodarstw domowych, jak i większej skłonności przedsiębiorstw do inwestycji w aktywa trwałe. Popyt wewnętrzny nadal będzie istotnie wspierał wzrost gospodarczy Polski w 2015 r., który według naszych prognoz osiągnie 3,1 proc. - podkreśla Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej

Pomimo wspomnianych wcześniej zawirowań na rynkach zewnętrznych, polskie przedsiębiorstwa bardziej optymistycznie oceniają perspektywy krajowej działalności biznesowej, przekładając to na wzrost zatrudnienia oraz płac. Mizerne ożywienie gospodarcze w strefie euro nie przeszkadza jednak polskim firmom w dynamicznym zwiększaniu wolumenu eksportu do Eurolandu i na inne rynki. W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. całkowity eksport Polski wzrósł o ponad 5 proc. w ujęciu rocznym przewyższając dynamikę osiągniętą zarówno w latach 2012 i 2013.

Rok 2015 będzie okresem stabilnego wzrostu gospodarczego. Jeśli ożywienie w strefie euro nabierze szybszego tempa, przełoży się to na lepsze perspektywy dla polskich przedsiębiorstw, które będą korzystać nie tylko na utrzymującym się stabilnym popycie krajowym, ale również na wyższej dynamice zamówień eksportowych.

Powiązane tematy

Komentarze