Analizy

Analitycy: nie ma co liczyć na obniżki cen paliw

źródło: Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 22 maja 2015, 19:04

  • 1
  • Powiększ tekst

Na dalsze obniżki cen paliw nie ma co liczyć, bo notowania ropy utrzymują się blisko tegorocznych maksimów, a złotówka słabnie w relacji do dolara - zwracają uwagę analitycy. Za litr benzyny 95 trzeba zapłacić średnio 4,77 zł.

Podsumowując rynek paliw w mijającym tygodniu analitycy e-petrolu twierdzą, że ostatni spadek cen paliw na detalicznym rynku można uznać za zaskoczenie. Pokazuje, iż właściciele stacji w walce o klienta są w stanie niemal całkowicie zrezygnować z marży na sprzedaży paliw.

Eksperci zwracają też uwagę, że hurtowe notowania paliw w ostatnich kilkunastu dniach wahają się nieznacznie i dzisiaj w cennikach rafinerii widzimy poziomy zbliżone do tych, z jakimi mieliśmy do czynienia na początku maja.

"Metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 obecnie kosztuje średnio 3861,00 PLN. W ubiegły piątek jego cena wynosiła 3857,00 PLN/metr sześc. a na początku miesiąca niewiele więcej, bo 3866,60 PLN/metr sześc. Olej napędowy na przestrzeni tygodnia potaniał o 18,80 PLN, ale w porównaniu z początkiem miesiąca jest droższy o 25 złotych. Średnio za metr sześcienny diesla u rodzimych producentów trzeba dzisiaj zapłacić 3724,80 PLN" - czytamy w raporcie e-petrolu.

"Obniżki detalicznych cen paliw – w przypadku 95-oktanowej benzyny pierwsza od połowy marca, a w przypadku oleju napędowego pierwsza od połowy kwietnia – były z pewnością pozytywnym zaskoczeniem dla kierowców. Aktualnie za litr popularnej 95-tki płacimy średnio 4,77 PLN, to dwa grosze mniej niż przed tygodniem. Jednogroszową obniżkę, do poziomu 4,68 PLN/l, zanotowała średnia cena oleju napędowego. O tyle samo potaniał autogaz i średnio za litr paliwa do samochodów z instalacją LPG płacimy aktualnie 1,96 PLN" - komentują eksperci.

Prognoza detalicznych cen paliw na najbliższy tydzień dla 95-oktanowej benzyny zakłada - według e-petrolu - przedział cenowy 4,76-4,85 PLN/l. Szacunki dla oleju napędowego wynoszą natomiast 4,67-4,76 PLN/l, a dla autogazu 1,92-1,99 PLN/l.

Także analitycy z BM Reflex zwracają uwagę, że wahania cen ropy naftowej i kursu USD/PLN w niewielkim stopniu wpływały w tym tygodniu na poziom cen hurtowych. Podkreślają, że ceny paliw na większości stacji pozostały na poziomie bez zmian, a na części spadały. Natomiast na części stacji zwłaszcza operatorów niezależnych odnotowaliśmy korekty cen benzyny w górę - dodają.

"Stosunkowo małą zmienność cen na rynku detalicznym zawdzięczmy w znacznym stopniu właścicielom stacji, którzy ze względu na dużą konkurencyjność nie przenoszą automatycznie wszystkich zmian cen, które mają miejsce na rynku hurtowym rezygnując z własnej marży detalicznej" - komentują eksperci BM Reflex.

Zwracają uwagę, że najniższe ceny benzyny notujemy obecnie w województwach lubuskim, gdzie litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 4,75 zł. Najtaniej olej napędowy kupimy podobnie w województwie lubuskim, ale także opolskim i śląskim po 4,63 zł/l. Z kolei najdroższa benzyna 95 jest w województwie zachodniopomorskim i kujawsko – pomorskim (po 4,84 zł/l), a olej napędowy w zachodniopomorskim po 4,79 zł/l. LPG najtaniej kupimy w łódzkim i małopolskim (po 1,92 zł/l), a najdrożej w zachodniopomorskim - po 2,11 zł/l.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze