Analizy

Nieduże zmiany na Wall Street; w centrum uwagi geopolityka

źródło: PAP

  • Opublikowano: 24 listopada 2015, 22:38

  • 1
  • Powiększ tekst

Wtorek na amerykańskich giełdach zakończył się niedużymi zmianami głównych indeksów. Sesja na Wall Street przebiegała jednak przy podwyższonej zmienności po tym, jak na rynek napłynęły informacje o zestrzeleniu przez Turcję rosyjskiego samolotu wojskowego.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 0,11 proc., i wyniósł 17.811,39 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,12 proc. i wyniósł 2.086,14 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,01 proc. do 5.102,81 pkt.

"Informacja o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu oraz wyprzedaż na rynku, którą on początkowo zareagował na informację o incydencie, przypomina nam, że ten rok na rynkach był dosyć nerwowy. Czynniki geopolityczne dominują dzisiejsze notowania i tak może być jeszcze przez kilka dni, później uwaga inwestorów ponownie powinna skupić się na polityce Fed (Rezerwy Federalnej)" – ocenił w CNBC analityk Standard Life Investments, Chris Faulkner-MacDonagh.

Tureckie myśliwce zestrzeliły we wtorek rosyjski samolot wojskowy przy granicy z Syrią. Władze w Ankarze twierdzą, że był on wielokrotnie ostrzegany, iż narusza przestrzeń powietrzną Turcji. Moskwa upiera się, że maszyna nie opuściła przestrzeni Syrii.

To najpoważniejszy incydent od początku rosyjskiej interwencji w Syrii pod koniec września. Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że to zdarzenie będzie miało "tragiczne konsekwencje" dla stosunków rosyjsko-tureckich.

"Wydarzenia geopolityczne, takie jak zestrzelenie rosyjskiego samolotu, prowadzą do reakcji szokowej na rynkach finansowych. Ich wpływ nie jest jednak długotrwały i zazwyczaj początkowa reakcja rynku okazuje się przesadna" - ocenił dla Bloomberga strateg inwestycyjny w Standard Life Investments, Frances Hudson.

Wzrost niepewności po incydencie na granicy syryjsko-tureckiej przełożył się na notowania ropy naftowej. Ceny surowca znalazły się w trakcie sesji na najwyższym poziomie do dwóch tygodni. Rosnące ceny ropy pomagały amerykańskim koncernom naftowym. Zyskiwały miedzy innymi akcje dwóch największych spółek w USA z tej branży, Exxona oraz Chevrona.

Rynek poznał dane na temat amerykańskiego produktu krajowego brutto w trzecim kwartale 2015 r. Wzrósł on o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu w drugim wyliczeniu.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście o 1,5 proc. W drugim kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 3,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Z raportu Conference Board wynika, że indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł w listopadzie 90,4 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 99,5 punktów. W październiku indeks wyniósł 99,1 pkt. po korekcie, wobec 97,6 pkt. przed korektą.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł we wrześniu o 5,45 proc. rdr i wyniósł 182,91 punktów. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 5,15 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 5,13 proc. rdr po korekcie.

Nieco lepsze od oczekiwań były dane z Niemiec. Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w listopadzie 109,0 pkt. wobec 108,2 pkt. w poprzednim miesiącu.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze