Analizy

BIK: w styczniu Indeks Popytu na Kredyty Konsumpcyjne wyniósł -4,2%, a na Kredyty Mieszkaniowe +8,9%

źródło: BIK

  • Opublikowano: 5 lutego 2016, 09:52

    Aktualizacja: 5 lutego 2016, 12:55

  • Powiększ tekst

Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks - PKK), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła -4,2% w styczniu 2016 r. Oznacza to, że w styczniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę niższą o 4,2% w porównaniu z styczniem 2015 r.

- Styczeń był kolejnym miesiącem, w którym wartość wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, w przeliczeniu na dzień roboczy, była niższa niż rok wcześniej. Z mniejszą wartością wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych mamy do czynienia od października 2015r. Dodatkowo w styczniu br. mieliśmy w kalendarzu mniejszą liczbę dni roboczych niż rok wcześniej, tak więc spodziewamy się, że wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu była wyraźnie niższa niż rok wcześniej - mówi Sławomir Grzybek, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +8,9% w styczniu 2016 r. Oznacza to, że w styczniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 8,9% w porównaniu z styczniem 2015 r.

- Wartość wnioskowanych kredytów mieszkaniowych w styczniu br. była wyższa o 8,9%, w przeliczeniu na dzień roboczy, niż rok wcześniej. Odczyt indeksu za styczeń jest co prawda niższy niż w ostatnich miesiącach 2015r., w których indeks notował dodatnie wartości dwucyfrowe, jednak nadal widzimy wyraźnie ożywione zainteresowanie klientów kredytami mieszkaniowymi. Z taką sytuacją mamy do czynienia już ponad pół roku – dodaje Sławomir Grzybek z BIK.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.