Analizy

W centrum uwagi posiedzenie EBC

źródło: Mirosław Budzicki, Jarosław Kosaty, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 21 lipca 2016, 10:22

  • Powiększ tekst

Złoty pozostaje pod pozytywnym wpływem decyzji Fitch. Nie wydaje się jednak, by spadek kursu EURPLN mógł jeszcze długo się utrzymywać.

Środa 20 lipca 2016 roku nie przyniosła większych zmian na rynku eurodolara i eurozłotego. Kurs EUR/USD pozostawał w bliskich okolicach 1,10, a kurs EUR/PLN blisko poziomu 4,38.

Głównym wydarzeniem dnia na rynku eurodolara była publikacja danych o stanie rachunku bieżącego w maju. Spadek nadwyżki z 36,4 do 30,8 mld euro nie wpłynął jednak znacząco na kurs, który pozostaje pod negatywnym wpływem oczekiwań dalszego luzowania polityki monetarnej w strefie euro napędzanych przez Brexit oraz słabą kondycję sektora bankowego w krajach południowych Wspólnoty. Na czwartkowym posiedzeniu EBC decyzje zapewne jeszcze nie zapadną, ale spodziewamy się bardzo gołębiego komunikatu sygnalizującego tego typu decyzje jeszcze w tym roku. Jeżeli oprócz tego Fed, który w przyszłym tygodniu będzie decydował o stopach procentowych potwierdzi zamiar podwyższenia stóp procentowych w 2016 roku ze względu na wyraźne odbicie na amerykańskim rynku pracy oraz szybko stabilizującą się sytuację na globalnych rynkach finansowych wówczas deprecjacja wspólnej waluty wobec dolara znacząco przyśpieszy w dalszej części 2016 roku. Zakładamy, że do końca 3q EUR/USD spadnie do 1,08, a do końca roku do 1,04.

Eurozłoty od kilku dni pozostaje pod pozytywnym wpływem decyzji agencji ratingowej Fitch o pozostawieniu polskiego ratingu kredytowego na niezmienionym poziomie, dzięki czemu stabilizuje się blisko poziomu 4,38. Naszym zdaniem złoty nie ma jednak potencjału do dalszej aprecjacji. Co prawda oczekiwane poluzowanie polityki monetarnej w strefie euro jest potencjalnie korzystne dla złotego, jednak jak pokazuje doświadczenie ostatnich kwartałów, pomaga ono złotemu tylko wtedy, gdy nie rośnie globalna awersja do ryzyka. Spowolnienie w Chinach i idąca za tym deprecjacja juana wobec dolara jest w ostatnim czasie stałym czynnikiem, który pogarsza sentyment inwestycyjny wobec wszystkich walut rynków wschodzących. Ewentualna decyzja Banku Japonii o dalszym rozluźnieniu polityki monetarnej, która może zapaść już w przyszłym tygodniu oraz podtrzymanie woli podwyższania stóp procentowych przez Fed będą sprzyjać dalszej deprecjacji chińskiej waluty i pośrednio negatywnie wpływać również na notowania złotego.

Na rynku stopy procentowej środowa sesja przyniosła niewielkie zmiany notowań, niemniej widać było przewagę wzrostów rentowności na dłuższym końcu krzywej. W krótkim okresie wsparciem dla rynku będzie EBC. Chociaż zmiana polityki pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu jest mało prawdopodobna, to bank podtrzyma nadzieje na kolejne działania. Rynek wycenia obniżkę stopy depozytowej o 5 pb. pod koniec roku. Tak niska wycena wynika z chłodzących oczekiwania wypowiedzi przedstawicieli EBC, sygnalizujących ich negatywny wpływ na sektor finansowy. Istnieje tu przestrzeń do przesunięcia oczekiwań w kierunku dyskontowania głębszych obniżek. Ponadto EBC musi skorygować QE pod względem zasad prowadzenia skupu aktywów. Coraz więcej aktywów nie kwalifikuje się do programu - przykładowo EBC może skupować tylko Bundy od 8Y. Jest kilka możliwości modyfikacji QE: rezygnacja z minimalnej rentowności (obecnie wysokość stopy depozytowej: -0,4%), zwiększenia limitów dla danego instrumentu i/lub emitenta (z 33% do np. 50% lub wyższego), odejście od klucza wkładu państw do kapitału własnego EBC. Biorąc pod uwagę strukturę rynku długu w Europie i skalę QE prawdopodobnie konieczne będzie połączenie kilku działań (być może zakładające również zwiększenie ryzyka kredytowego poprzez większy skup aktywów nieskarbowych). Dodatkowo możliwe jest prowadzenie operacji TLTRO, ale ich wartość jest ograniczona. Dyskusja na temat łagodzenia polityki pieniężnej powinna pozytywnie wpływać na rynek długu w Europie, tym bardziej, że również ocena sytuacji makroekonomicznej przez EBC może zostać skorygowana w dół.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.