Analizy

Spółki z New Connect lekceważą na potęgę obowiązki wobec akcjonariuszy

źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

  • Opublikowano: 22 lipca 2016, 15:15

    Aktualizacja: 22 lipca 2016, 15:18

  • 0
  • Powiększ tekst

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych sprawdziło, jak emitenci z alternatywnego systemu obrotu NewConnect poradzili sobie w tym roku z obowiązkami dotyczącymi publikacji raportu rocznego oraz zwoływania obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia. Niestety, wnioski płynące z analizy ponownie nie są zbyt budujące

Jak się okazało, aż 109 spośród 392 emitentów poddanych analizie w mniejszym lub większym stopniu nieprawidłowo wypełniło obowiązki odnoszące się do terminów publikacji i zwoływania obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia.

Najczęstszym naruszeniem, dotyczącym 60 podmiotów, jest opublikowanie raportu rocznego w terminie późniejszym niż w dniu zwołania zwyczajnego walnego zgromadzenia. W tym gronie 23 spółki przekazały (lub zamierzają przekazać) wymagany dokument na mniej niż 15 dni przed terminem zwyczajnego walnego zgromadzenia, a 14 spółek na mniej niż 5 dni przed wyznaczonym dniem obrad. Są również tacy emitenci (dokładnie sześciu), którzy opublikowali lub opublikują roczny raport okresowy później niż w dniu, na który zwołano obrady ZWZ. W takich przypadkach akcjonariusze zmuszeni zostali do uchwalenia (zazwyczaj 3-4 tygodniowej) przerwy - tak, aby przed podjęciem decyzji o sposobie głosowania na walnym mogli się z tym dokumentem zapoznać.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak spółka MVA Greeen Energy, której zwyczajne walne zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie finansowe i sprawozdanie zarządu za 2015 rok, podczas gdy te dokumenty do tej pory nie zostały jeszcze przekazane do publicznej wiadomości! Na marginesie warto przy tym zaznaczyć, że dane finansowe zawarte w treści podjętych uchwał istotnie różniły się od tych, jakie przekazane zostały w raporcie okresowym za IV kwartał 2015 roku, co świadczyć może o ujawnieniu w czasie obrad informacji poufnej.

Spora cześć spółek nie radzi sobie także z obowiązkiem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia w terminie sześciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego. W tym roku takich spółek naliczono 50, a niemal połowa z nich do dnia przeprowadzenia analizy (14 lipca) nie opublikowała nawet ogłoszenia o zwołaniu obrad.

Ponadto 15 spółek, pomimo takiego obowiązku, nie opublikowało do końca czerwca rocznego raportu okresowego. Jedna spółka dokonała natomiast ogłoszenia o zwołaniu ZWZ na 25 dni przed terminem zwyczajnego walnego zgromadzenia (zgodnie z kodeksem spółek handlowych powinno być to co najmniej 26 dni).

Wnioski płynące z przeprowadzonej analizy są bardzo niepokojące, choć trudno tutaj mówić o dużym zaskoczeniu. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych już rok temu zwracało uwagę na problem z przestrzeganiem terminów dotyczących publikacji raportów rocznych i zwoływania zwyczajnych walnych zgromadzeń przez emitentów z rynku NewConnect. Wówczas spółek, które naruszyły obowiązujące regulacje, było nawet nieco więcej (137 wobec 109 w tym roku), co tylko w pewnym stopniu wytłumaczyć można efektem zmniejszenia liczby emitentów podlegających weryfikacji (404 rok wcześniej i 392 w tym roku) i decyzjami Zarządu GPW o wykluczeniu niektórych emitentów, którzy m.in. nie wywiązywali się z obowiązku terminowej publikacji raportów okresowych. Pozostaje mieć nadzieje, że z roku na rok sytuacja będzie się poprawiać, choć od niedawna, m.in. w związku z wejściem w życie Rozporządzenia MAR, wymagania stawiane emitentom są jeszcze wyższe. Od 3 lipca tego roku zmienił się także graniczny termin przekazania raportu rocznego na rynku NewConnect - obecnie jest to pięć miesięcy, a nie jak wcześniej sześć miesięcy, od dnia bilansowego, na który zostało sporządzone roczne sprawozdanie finansowe.

Warto przy tym wspomnieć, że brak publikacji w wymaganym terminie raportu rocznego lub odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia to 2 spośród 16 obiektywnych kryteriów kwalifikacji na Listę ostrzeżeń SII, która ma za zadanie ułatwiać procesy analityczne inwestorom oraz selekcję tych emitentów, których papiery wartościowe obarczone są większym ryzykiem, w tym także ryzykiem zawieszenia bądź wykluczenia z obrotu giełdowego.

Powiązane tematy

Komentarze