Analizy

Rynki w oczekiwaniu na Jackson Hole

źródło: Bartosz Zawadzki, Dyrektor Działu Strategii Rynkowych i Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

  • Opublikowano: 24 sierpnia 2016, 17:18

    Aktualizacja: 24 sierpnia 2016, 17:19

  • Powiększ tekst

W najbliższy piątek odbędzie coroczne sympozjum w Jackson Hole, na którym pojawią się przedstawiciele czołowych banków centralnych. Rynki głównie czekają na wystąpienie szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która może dać trochę wskazówek odnośnie tegorocznych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Po podwyżce w grudniu 2015 roku Fed zapowiedział, że w 2016 roku dojdzie jeszcze do trzech, a może nawet czterech kolejnych. Jak dotąd Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej) nie zdecydował się na jakikolwiek ruch. Dziewięciu członków FOMC oczekiwało stopy procentowej na poziomie 1% w br. Obecnie znajduje się w przedziale 0,25 – 0,5%, a prawdopodobieństwo podwyższenia na najbliższym posiedzeniu wynosi poniżej 30%. Może ponownie Fed zdecyduje się na ruch w grudniu. Rynek wycenia szanse takiego scenariusza na 50%. Sugestie Janet Yellen dotyczące tegorocznych podwyżek wsparłyby dolara amerykańskiego i na odwrót.

Oczekiwania członków FOMC ws. poziomu stopy funduszy federalnych w latach 2016 – 2018

tytuł

Źródło: Bloomberg

Dzisiaj kolejny dzień z dosyć ubogim kalendarzem makroekonomicznym. Polski złoty stabilnie zachowuje się do głównych walut nie reagując na dane z rynku pracy. W lipcu stopa bezrobocia w Polsce spadła do 8,6%; co jest najlepszym wynikiem od 1991 roku. Należy jednak pamiętać, że w okresach letnich rynek pracy jest dodatkowo stymulowany przez prace sezonowe. Funt szterling kontynuuje ruch w górę po dobrych danych o brytyjskim eksporcie, który nota bene zyskał na przecenie brytyjskiej waluty.

Z publikowanych dzisiaj „figur” warto zwrócić uwagę na cotygodniowe dane o zapasach ropy w Stanach Zjednoczonych. Wczorajszy odczyt według API (American Petroleum Institute) wskazał na wzrost o 4,5 mln baryłek. Prognoza dotycząca rządowych danych mówi o spadku zapasów o 0,5 mln baryłek. Gdyby dane według API potwierdziły się w oficjalnych statystykach byłby to silny impuls spadkowy dla cen ropy, która obecnie zatrzymała się nieco poniżej 47 USD po ostatnich spadkach.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.