Analizy

Czas kluczowych rozstrzygnięć dla rynków walut

źródło: Jakub Stasik, analityk XTB

  • Opublikowano: 1 września 2016, 11:17

  • Powiększ tekst

Wakacje dobiegły końca, a wraz z nimi czas mniejszej zmienności na rynkach. Nie ma co ukrywać – najbliższe tygodnie obfitować będą w niezliczoną ilość arcyciekawych wydarzeń, zakończonych długo oczekiwanym posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

Zanim jednak FED zadecyduje o wysokości stóp procentowych, na rynek trafią dane z USA, które powinny dać nam odpowiedź, czy Rezerwa rzeczywiście może zacieśnić politykę monetarną już pod koniec września. **W tym kontekście najważniejszy będzie jutrzejszy raport z amerykańskiego rynku pracy, popularne „payrolls” (NFP). Wczoraj opublikowane zostały inne dane z rynku pracy, raport ADP. Przez rynek uznawany jest on za przedsmak figur rządowych, a także swego rodzaju wskazówka przed tym najważniejszym raportem. Jak się okazało, zatrudnienie w USA wzrosło o 177 tysięcy, czyli nieznacznie powyżej konsensusu. Co jednak istotne, dane potwierdziły solidny trend na rynku pracy i zwiększają szansę na solidny raport w dniu jutrzejszym. Zanim jednak to nastąpi, to dziś o godzinie 16:00 poznamy dane z amerykańskiego przemysłu. Indeks ISM powinien utrzymać się powyżej 50 punktów i potwierdzić, że ta gałąź przemysłu najgorsze chwile ma już za sobą.

Możliwa podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to negatywna wiadomość dla walut krajów wschodzących, w tym także dla polskiego złotego. Wyróżnikiem trwającego tygodnia jest wyprzedawanie złotego w godzinach pracy amerykańskich inwestorów. Jeszcze w poniedziałek osłabienie wystąpiło zarówno przed południem jak i po, jednak już wtorek i środę cechowało niemrawe zachowanie złotego w trakcjie sesji europejskiej, za to wyraźne ruchy w czasie sesji amerykańskiej. W rezultacie tych popołudniowych i wieczornych przesunięć złoty dotarł już tam gdzie zastały go na początku miesiąca pomyślne wiadomości o "miękkim" rozwiązaniu kwestii kredytów frankowych. We wrześniu dla PLN kluczowe będą dwa wydarzenia - decyzja Moody’s (9 września) oraz posiedzenie FED (21 września).

Oprócz danych z USA w trakcie czwartkowej sesji poznamy także kilka istotnych figur. Między godziną 9 a 10 polskiego czasu opublikowane zostaną wstępne indeksy PMI dla przemysłu w strefie euro, a o 10:30 także indeks PMI z Wielkiej Brytanii. O godzinie 9:20 za euro płacono 4.3624 zł, a za dolara 3.9152 zł.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.