Analizy

Słabe dane pomagają Wall Street

źródło: Michał Dąbrowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych XTB

  • Opublikowano: 15 września 2016, 22:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Nastrojom na globalnych rynkach akcji nie przeszkodziły słabe dane ze Stanów Zjednoczonych. Rozczarowujące odczyty rodzą obawy o kondycję największej gospodarki świata. Jednakże z drugiej strony obniżają one szanse, że amerykańska Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe. W między czasie na warszawskim parkiecie dominują niewielkie wzrosty.

Na szerokim rynku uwaga inwestorów skupia się wokół stanu amerykańskiej gospodarki oraz spekulacji, czy amerykańska Rezerwa Federalna jest skłonna podnieść stopy procentowe. Komentarze przedstawicieli Banku były ze sobą całkowicie sprzeczne, zwiększając tym samym niepewność na rynkach.

Dziś poznaliśmy kolejne rozczarowujące dane z USA, które przekreślają oczekiwania na zacieśnianie polityki monetarnej w tym miesiącu. Z jednej strony brak podwyżek stóp to dobry sygnał dla rynku akcji, jednakże słabe odczyty o sprzedaży detalicznej oraz o produkcji przemysłowej za sierpień rodzą obawy, o tempo wzrostu w III kwartale, co jest złym sygnałem dla zysków spółek. Na początku sesji za oceanem nieznacznie przeważa ta pierwsza kwestia, ponieważ na Wall Street obserwujemy dziś umiarkowane wzrosty. Indeks S&P 500 zyskuje dziś nieco ponad 0.2%. Z kolei technologiczny Nasdaq rośnie o niemal 0.5%.

Na głównych parkietach w Europie dominują spadki. Tutaj wyjątkiem jest londyński FTSE 100, który rośnie o prawie 0.5%. Dziś poznaliśmy decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami zostały one utrzymane na niezmienionym poziomie. Jednakże w minutes Banku padło stwierdzenie mówiące, że możliwa jest dalsza obniżka stóp, co osłabiło funta. Dla spółek wchodzących w skład londyńskiego indeksu jest to pozytywna wiadomość – w dużej mierze osiągają one przychody poza granicami Wielkiej Brytanii. Ponadto na Wyspach stosunkowo dobrze wypadły dane o sprzedaży detalicznej. W dół idzie DAX – o około 0.15%. Niemieckiemu indeksowi nie pomogły doniesienia koncernu Siemens, który zapowiedział, że jego wyniki za kończący się rok obrotowy będą prawdopodobnie lepsze od założeń konsensusu. W efekcie notowania spółki podskoczyły o 1.7%.

Jeśli chodzi o polski rynek, to warszawski indeks blue chipów zmierza w kierunku 1750 pkt. zyskując dziś około 0.3%. Wzrosty WIGu 20 napędza m.in.Cyfrowy Polsat, PKO oraz PKN Orlen. Po drugiej stronie znajdują się notowania Lotosu, LPP, czy też Energii.

Powiązane tematy

Komentarze