Analizy

Dobre nastroje na rynkach mogą zwiększyć zainteresowanie GPW

źródło: Zespół ds. Doradztwa Inwestycyjnego BGŻ BNP Paribas

  • Opublikowano: 23 listopada 2016, 08:39

    Aktualizacja: 23 listopada 2016, 08:39

  • Powiększ tekst

Podczas wczorajszej sesji na warszawskim parkiecie miała miejsce kontynuacja wzrostów z początku tygodnia – napisali w komentarzu analitycy BGŻ BNP Paribas. Tym razem największym zainteresowaniem cieszyły się spółki zgrupowane w indeksie mWIG40, spośród których najlepszą sesje zanotowały akcje CD Projekt (+7,67%) oraz Grupa Azoty (+7,08%).

WIG20 we wtorek zyskał 1,10% i tym samym odrobił już straty z poprzednich dni. Dobrze wczoraj wypadły spółki z sektora energetycznego, a zwłaszcza Tauron (+3,95%), pomimo informacji o możliwym wydłużeniu budowy bloku energetycznego w Jaworznie. Ponadto wyróżniały się jeszcze akcje PGNiG (+4,78%) oraz ponownie LPP (+3,79%). Również małym spółkom udało się wypracować zysk w wysokości 0,32%. W porównaniu z poniedziałkiem nieco spadły obroty, które wyniosły 801 mln zł.

Dobre nastroje panowały dziś na większości europejskich rynkach. DAX zanotował wzrost w wysokości 0,27%. Trochę lepiej wypadł CAC40 zyskując 0,41%. Również na giełdzie londyńskiej i mediolańskiej wtorek upłynął w tle zwyżek. Wysoka aktywność kupujących miała miejsce za Oceanem, gdzie indeksy S&P500, Nasdaq oraz Dow Jones znajdują się na historycznych szczytach.

Lekkie odreagowanie miało wczoraj miejsce na rynku długu. Po znacznych wzrostach rentowności w poprzednich tygodniach we wtorek większość obligacji skarbowych odnotowała ich spadek. W przypadku polskich dziesięcioletnich papierów dłużnych zmiana ta wyniosła -1,45%. Na rynku walutowym dalej umacnia się dolar. Podczas wczorajszego dnia kurs EURUSD zbliżył się do poziomu 1,06.

Do 49 USD za baryłkę. wzrosła cena ropy naftowej, po czym powróciła do poziomu 47-48 USD. Wpływ na notowania surowca ma odbywające się spotkanie krajów OPEC w sprawie ograniczenia produkcji ropy naftowej. Na wartości zyskiwała również miedź (+1,09%), co miało odzwierciedlenie w umacniającym się kursie KGHM (+2,50%).

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne będzie stosunkowo bogate w publikacje, które mogą później wpłynąć na decyzje inwestorów. Z rana poznamy wstępne odczyty indeksu PMI dla usługi i przemysłu dla Francji, Niemiec i strefy euro. Po południu natomiast zostanie zaprezentowany protokół z ostatniego posiedzenia komitetu FOMC, a także opublikowane będą zamówienia na dobra trwałego użytku w USA.

Dobre nastroje panujące na światowych rynkach mogą przełożyć się na wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych parkietem w Warszawie. Z powodu skróconego handlu w bieżącym tygodniu w Stanach Zjednoczonych większa ich aktywność możliwa będzie dopiero w kolejnym tygodniu.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.