Analizy

Jastrzębi ton „minutes” Fed potwierdza grudniową podwyżkę stóp w USA

źródło: Mirosław Budzicki, Jarosław Kosaty, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 24 listopada 2016, 07:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Jastrzębie „minutes” Fed umocniły dolara do euro. Na wartości tracą waluty rynków wschodzących (EM).

Środa na rynku walutowym przyniosła umocnienie dolara wobec euro oraz osłabienie kursu złotego wobec tych obu walut. Kurs EURUSD spadł z około 1,0630 do poniżej 1,0550, EURPLN z około 4,41 wzrósł do ponad 4,43, a para USDPLN z około 4,1570 wzrósł do blisko 4,21.

Głównym wydarzeniem sesji europejskiej była publikacja październikowych danych o zamówieniach na dobra trwałe w USA. Rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 1,5% natomiast odczyt pokazał wzrost aż o 4,8% wobec -0,3% poprzednio. Silne dane wzmocniły oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w USA prowadząc do umocnienia dolara wobec euro oraz do walut rynków wschodzących, w tym wobec złotego i to jeszcze przed wieczorną publikacją „Minutes” z ostatniego posiedzenia Fed-u. Ponieważ spotkanie, którego dotyczył protokół miało miejsce 1-2 października a więc jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA, nie miał on przełomowego znaczenia dla uczestników rynków, jednakże w swojej większości zostali oni utwierdzeni w przekonaniu, co do podwyżek stóp w grudniu.

Członkowie FOMC zgodzili się bowiem, że podwyższenie stóp „relatywnie niedługo” byłoby właściwe, a co więcej niektórzy z nich wyrazili obawy, że jeśli zwłoka z podwyżką będzie zbyt długa, może to zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu w USA. Zwracano uwagę na stabilny wzrost liczby nowych miejsc pracy oraz, że poprawiająca się sytuacja w tym sektorze zaczyna napędzać „inflację wynagrodzeń”. Jest to więc wyraźna zmiana wydźwięku protokołu w porównaniu z kilkoma poprzednimi.

»» O publikacji ostatnich „minutes” Fed czytaj tutaj:

Fed: podwyżka stóp w USA jest przesądzona, są ryzyka przegrzania rynku pracy

Rynki finansowe uważają za niemal pewne, że 14 grudnia Fed zadecyduje o podwyższeniu stóp procentowych, co może pomóc kursowi EURUSD przekroczyć poziom 1,05 w najbliższych dniach oraz zwiększyć presję na osłabienie złotego, aczkolwiek nie spodziewamy się trwałego przekroczenia poziomu 4,45 w tym tygodniu.

Zgodnie z naszymi prognozami sformułowanymi jeszcze w „Kwartalniku Walutowym” z 3 października, zakładamy, że kurs EURUSD zakończy 2016 rok na poziomie bliskim 1,08, kurs EURPLN na poziomie 4,40 a kurs USDPLN na poziomie 4,07.

Na rynku stopy procentowej środowa sesja przyniosła wysoką zmienność notowań i ostatecznie silną przecenę obligacji skarbowych. Jeszcze w pierwszych godzinach handlu obserwowaliśmy kontynuację wyraźnych wzrostów cen papierów skarbowych, czemu sprzyjać mogły przede wszystkim pozytywne doniesienia napływające z Europy. Przed posiedzeniem EBC (8 XII) na rynek docierają informacje, że bank centralny pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do poluzowania warunków monetarnych w strefie euro. Pozytywnym zmianom na rynku europejskim nie towarzyszył jednak podobny ruch w Stanach Zjednoczonych, zresztą tak samo jak w ostatnich dniach. Ta dywergencja, widoczna od pewnego czasu, nie mogła długo się utrzymywać, nawet jeśli częściowo była uzasadniona fundamentalnie. W tym kontekście warto dodać, że notowania 10-letnich UST najsilniej skorelowane z polskim rynkiem, stabilizowały się w okolicach 2,30%, ale jednocześnie przed posiedzeniem Fed (13-14 XII) systematycznie rosły rentowności papierów 2-letnich, tworząc wyraźną presję na wzrost krzywej. Dodatkowo w środę opublikowane zostały lepsze od oczekiwań dane z USA, co doprowadziło do przeceny UST.

Wydaje się, że nie mamy do czynienia z fundamentalną zmianą przewidywań inwestorów. Rozbudzone oczekiwania odnośnie podwyżek stóp procentowych w USA wydają się przesadzone i w perspektywie końca 2016 r. powinno dojść do silniejszej korekty. Trudno ją będzie jednak na świecie utrzymać bez udziału UST. Wydaje się, że rynek w pełni zdyskontował już podwyżkę stóp w USA w grudniu, a także perspektywę kontynuacji cyklu w przyszłym roku. Dlatego korekta wydaje się kwestią czasu, chociaż zbliżające się posiedzenie Fedu może podtrzymywać podwyższony poziom ryzyka w najbliższych dniach.

Powiązane tematy

Komentarze