Analizy

WIG 20 nadal w formie

źródło: Michał Dąbrowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych XTB

  • Opublikowano: 19 grudnia 2016, 16:35

  • 0
  • Powiększ tekst

Na rynkach coraz bardziej widoczne są świąteczne nastroje — zmienność na głównych europejskich oraz amerykańskich parkietach jest mocno ograniczenia. Podobnie wygląda sytuacja na Książęcej, chociaż tutaj należy docenić WIG 20, któremu dało się z nawiązką odrobić straty z otwarcia.

Nastroje na globalnych rynkach są mieszane — główne parkiety na Starym Kontynencie oscylują w okolicy poziomów z piątkowego zamknięcia. Niemiecki DAX kończy poniedziałek 0,02% na plusie, podobnie jak londyński FTSE, natomiast francuski CAC 40 kończy ze stratą na poziomie 0,14%. Gorzej wyglądała sesja azjatycka, podczas której szczególnie słabo radziły sobie chińskie giełdy — Hang Seng stracił 0,85%, a Shanghai Composite 0,2%. Tamtejszy rynek doświadcza ogromnego odpływu kapitału oraz rezerw walutowych. Może to rodzić wątpliwości co do stabilności wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Ponadto napięta sytuacja na tamtejszym rynku nieruchomości negatywnie odbija się na cenach surowców, w tym miedzi, co szkodzi, chociażby koncernowi KGHM, czyli jednej z największych spółek z GPW.

To właśnie miedziowy gigant był jednym z najsłabszych blue chipów notowanych w Warszawie. Akcje koncernu taniały dziś o ponad 1,7%. Niemniej jednak cały WIG 20 może zaliczyć poniedziałek do udanych sesji. Indeks odrobił straty z otwarcia i pod koniec sesji zaatakował ostatnie szczyty, które wypadają w okolicy 1930 pkt. Liderem wzrostów był PKN Orlen zyskujący ponad 3%. Na dużym plusie kończy dzisiejszą sesję także LPP oraz spółki energetyczne. Warto też wspomnieć, iż dane z polskiej gospodarki za listopad wypadły dobrze — sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,6% r/r, produkcja przemysłowa odbiła o 3,3% r/r. Przyspieszyła także dynamika inflacji PPI (do 1,7%). Mieliśmy również pozytywne zaskoczenie produkcji budowlano-montażowej — wciąż mamy do czynienia ze spadkiem o 12,8%, ale jest to najlepszy wynik od lutego bieżącego roku. Przy pozostałych dobrych wskaźnikach, dzisiejsze dane dają szanse na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale roku.

Powiązane tematy

Komentarze