Informacje

„Historia jest ciekawa” – konkurs miesięcznika „wSieci Historii”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 lutego 2014, 13:08

  • Powiększ tekst

Nauczyciel historii. Pedagog, który potrafi opowiedzieć o tym, co było, tak, by słuchający widzieli wydarzenia przeszłe mimo upływu czasu. Ktoś, dzięki komu, mówiąc Polska, potrafimy zawrzeć w jednym słowie zwycięskie bitwy polskiego oręża, wieki niewoli i walki o narodową tożsamość, niesprawiedliwość dziejów, rozpacz i radość jednocześnie. Jak trudno opowiadać o historii, wie każdy, kto próbuje dzieciom i młodym Polakom przybliżyć fakty z naszej przeszłości. Dlatego warto sięgać po niekonwencjonalne sposoby mówienia o naszej historii, bo nieraz niełatwo zainteresować uczniów książką. Niełatwo też na lekcję w szkole znaleźć dydaktyczną siurpryzę, by zajęcia cieszyły się zainteresowaniem uczniów, coś, co młodych zaskoczy i zaciekawi.

Dlatego postanowiliśmy pomóc naszym nauczycielom historii. Rozpoczynamy akcję „Historia jest ciekawa”. Wierzymy, że opowiedziana w interesujący sposób staje się właśnie ciekawa. Z takiego założenia wychodzimy, tworząc miesięcznik „wSieci Historii”. W każdym wydaniu pisma odwołujemy się do naturalnej ciekawości każdego Polaka, do chęci zdobywania wiedzy oraz informacji o wydarzeniach przeszłych, które wpływają przecież na naszą teraźniejszość i przyszłość.

Paczka z filmami i wydaniem „wSieci Historii”

Do szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce na początku marca trafi paczka zatytułowana „Historia jest ciekawa”, przygotowana specjalnie dla nauczycieli historii. Proponujemy, by wykorzystali w nauczaniu tego przedmiotu trzy niezwykłe filmy, które znajdą w przesłanych materiałach. Książki z filmami były dołączane do naszego miesięcznika i spotkały się już z uznaniem czytelników. Teraz chcemy, by trafiły do klas liceów i techników w całej Polsce, właśnie na lekcje historii. W książeczkach, do których dołączone są filmy na DVD, znalazły się teksty uzupełniające ich treść – przydatne z pewnością w prowadzeniu zajęć dydaktycznych.

„Kwatera »Ł«”

Dokumentalny film Arkadiusza Gołębiewskiego poświęcony jest odkryciu dokonanemu w lipcu 2012 r. na tzw. Łączce na cmentarzu Powązkowskim, kiedy odnaleziono miejsce pochówku ponad stu Żołnierzy Wyklętych, czyli ofiar terroru komunistycznego w latach 1944–1956. Dokumentalista opowiada o ludziach, którzy na „Łączce” pracowali. Dzięki nim poznajemy bezmiar terroru i ohydną zbrodnię komunistycznych władz, bowiem ci, których szczątki dziś są ekshumowane, mieli być zapomniani, mieli zniknąć z kart historii Polski. Dzięki pracom prowadzonym na „Łączce”, ale też dzięki filmowi Arkadiusza Gołębiewskiego – wiemy więcej i możemy przekazywać kolejnym pokoleniom historię i dramat bohaterów niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych.

„Urodziny młodego warszawiaka”

Film fabularny Ewy i Czesława Petelskich z 1980 r. „Dla osób młodszych to ciekawa okazja obejrzenia jednego z ostatnich ważnych filmów o II wojnie światowej – w szczególności o powstaniu warszawskim – zrobionego przez ludzi, którzy sami te zdarzenia widzieli, ba, zaznali ich na własnej skórze. Dotyczy to reżyserów: małżeństwa Ewy i Czesława Petelskich, a przede wszystkim scenarzysty Jerzego Stefana Stawińskiego, współtwórcy tzw. Polskiej Szkoły Filmowej. Ten obraz to zresztą adaptacja jego książki, osnutej na wątkach autobiograficznych. Stawiński, tak jak bohater filmu – Jurek Bielecki – był synem przedwojennej inteligenckiej elity, konspiratorem i powstańcem” – pisze w recenzji obrazu Piotr Zaremba.

„Mit o Szarym”

Dokumentalny film Grzegorza Królikiewicza. Kanwę scenariusza, a więc pierwotny szkic narracji filmowej, stanowi rękopis „Wspomnień Antoniego Hedy »Szarego«”, pisany w stalinowskim więzieniu w połowie lat 50., a dokończony w stanie wojennym, oraz wydane w 1990 r. „Wspomnienia vz Marią Hamilton, córką gen. „Szarego”.

* * *

Książki z filmami uzupełnia miesięcznik „wSieci Historii”, którego egzemplarze dołączyliśmy do każdej paczki. W wydaniu m.in.: „Silni duchem, mocni sercem” – sylwetki walczących w powstaniu styczniowym. Andrzej Wroński przedstawia bohaterów tego zrywu: Adama Chmielowskiego, abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Józefa Kalinowskiego i Romualda Traugutta. O polskiej i niemieckiej polityce historycznej mówi prof. Bogdan Musiał, a kim był „ukraiński szakal Chruszczowa”, wyjaśnia Jerzy Jachowicz. W tym wydaniu także wspomnienie śp. prof. Józefa Szaniawskiego.

KONKURS

Do 30 czerwca będziemy czekać na prace nauczycieli, którzy zdecydują się zmierzyć z ciekawym zadaniem, jakie postanowiliśmy przed nimi postawić. Uczestników konkursu prosimy o przysłanie scenariusza zajęć na interesującą, niebanalną lekcję historii. Można przy tym sięgnąć po dostarczone do szkół pakiety „Historia jest ciekawa”. Pracę do 5 tys. znaków (plus elementy graficzne, zdjęcia, wykresy) należy wysłać na adres:  [email protected], do 30 czerwca 2014 r. Najciekawsze, zdaniem konkursowego jury, prace opublikujemy na stronie internetowej www.wsieci.pl. Laureaci będą też mogli podzielić się swoimi pomysłami na łamach wrześniowego  i październikowego wydania naszego pisma, gdzie zamieszczone zostaną wyniki konkursu. Wybierzemy również szkoły, z którymi zorganizujemy niecodzienne lekcje historii z gośćmi specjalnymi – reżyserami filmów dokumentalnych, redaktorem naczelnym „wSieci Historii” prof. ­Janem ­Żarynem i autorami pisma.

Zapraszamy szkoły i nauczycieli do wzięcia udziału w konkursie i do wykorzystania przesłanych materiałów. Jesteśmy przekonani, iż dzięki temu lekcje staną się jeszcze bardziej interesujące i wspólnie uda nam się przekonać uczniów, że historia jest ciekawa.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.wsieci.pl

PARTNER KONKURSU

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.