Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wiceminister lobbuje za budową wielkiej kopalni

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 6 czerwca 2014
  • 11:14
  • 0
  • Tagi: biznes gospodarka kopalnia przemysł węgiel węgiel brunatny węgiel kamienny
  • Powiększ tekst

Kompania Węglowa powinna myśleć o nowych złożach węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym; po przeprowadzeniu restrukturyzacji będzie mogła wrócić do planów budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni - poinformował dziś wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

"Kompania Węglowa musi myśleć o przyszłości, złoża na Śląsku to perspektywa 30, maksymalnie 40 lat. Myślenie o złożach na Lubelszczyźnie jest oczywistością, spółka powinna się tam angażować i się angażuje" - powiedział w Sejmie Tomczykiewicz.

W październiku 2012 roku Ministerstwo Środowiska udzieliło Kompanii Węglowej koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złoża Pawłów, które jest częścią złoża Chełm II. Szacuje się, że złoże Pawłów ma 840 mln ton zasobów bilansowych, w tym 370 mln ton zasobów przemysłowych węgla. Zasobów operatywnych, czyli węgla możliwego do wydobycia, jest ok. 296 mln ton.

Kompania Węglowa zaplanowała w ramach rozpoznania złoża wykonanie 8 odwiertów. W kwietniu 2013 rozpoczęto wiercenie pierwszego otworu, a w kwietniu tego roku zakończono wiercenie ostatniego.

"Wykonanie przez wykonawcę robót geologicznych dokumentacji geologicznej podsumowującej wyniki wierceń zostało zaplanowane na listopad tego roku. Będzie podstawą do opracowania dokumentacji geologicznej i wystąpienia do Ministerstwa Środowiska o koncesję na wydobycie" - powiedział wiceminister gospodarki.

Poinformował, że z projektów Kompanii Węglowej wynika, że inwestycja kosztować będzie ok. 3,7 mld zł w okresie ok. 11 lat.

"Docelowy model zakłada budowę kopalni jednoruchowej, z dwoma szybami centralnymi i jednym peryferyjnym. Docelowe wydobycie szacowane jest na poziomie 20 tys. ton węgla na dobę, czyli ok. 5 mln ton rocznie" - powiedział Tomczykiewicz.

Nowa kopalnia miałaby zatrudniać ok. 2 tys. osób.

Tomczykiewicz podkreślił, że obecna sytuacja sektora górniczego, a zwłaszcza Kopalni Węglowej jest trudna. Przypomniał, że nowy zarząd spółki pracuje nad programem jej restrukturyzacji, a działania wspierające sektor podejmuje rząd. Powstał m.in. międzyresortowy zespół do spraw funkcjonowania sektora górniczego, który analizuje różne możliwości wsparcia.

"Restrukturyzacja Kompanii Węglowej oraz realizacja wniosków zespołu powinny przynieść poprawę płynności, możliwość generowania zysku i wzrost możliwości pozyskania kapitału. Wtedy będzie można wrócić do planów budowy przez Kompanię kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym" - powiedział wiceminister.

(PAP)

pel/ gor/ je/

Komentarze