Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Według NBP przedsiębiorstwa w Polsce mają się lepiej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 21 lipca 2014
  • 11:02
  • 3
  • Tagi: biznes gospodarka NBP
  • Powiększ tekst

Sytuacja ekonomiczna w sektorze przedsiębiorstw stopniowo się poprawia. Prognozy na III kwartał są nieco bardziej optymistyczne niż na II kwartał, natomiast prognozy średniookresowe się pogorszyły - wynika z opublikowanego dziś raportu NBP.

Wskaźnik bieżących ocen wzrósł o 4,7 pkt proc. kdk i o 8,3 pkt proc. rdr i przekroczył poziom swojej długookresowej średniej.

"Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało ponad 75 proc. firm wobec 73 proc. w poprzednim kwartale" - napisano w raporcie. Dodano, że przedsiębiorstwa oczekują przyspieszenia skali poprawy w III kw. br.

Autorzy badania wskazali na pogorszenie prognoz średniookresowych. "Te pozytywne informacje nieco psuje pogorszenie struktury odpowiedzi przy średniookresowych prognozach sytuacji. Co prawda, przybyło firm w dobrej kondycji, które nie oczekują jej pogorszenia, ale jednocześnie w przedsiębiorstwach, gdzie kondycja dotąd się nie poprawiła zwiększył się odsetek respondentów, którzy nie spodziewają się poprawy w najbliższym czasie" - napisano w raporcie.

Jak czytamy w raporcie, obserwowana zmiana może mieć charakter sezonowy. "Zaobserwowano bowiem, że respondenci, którym mimo założeń nie uda się poprawić sytuacji na początku roku, przesuwają perspektywę potencjalnej zmiany na lepsze na rok kolejny. Obecnie taką negatywną weryfikację prognoz najsilniej odczuły firmy budowlane" - dodano.

(PAP)

fdu/ jtt/ amac/

Komentarze