Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Terminal Naftowy w Gdańsku gotowy dopiero w 30 proc. A sytuacja energetyczna Polski się coraz bardziej pogarsza

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 września 2014, 14:10

  • 1
  • Powiększ tekst

Pierwszy etap budowy Terminalu Naftowego w Gdańsku, strategicznej inwestycji PERN "Przyjaźń", jest zaawansowany w 30 proc. Prace są realizowane zgodnie z planem - poinformowała dziś spółka.

PERN podał, że od rozpoczęcia inwestycji, czyli po pół roku, "stan zaawansowania robót wynosi obecnie ok. 30 proc., a w niektórych obszarach, np. budowie parku zbiornikowego, nawet więcej".

Według PERN, zaawansowane są także prace przy budowie większości obiektów administracyjnych, przeciwpożarowych, oczyszczalni ścieków, pompowni, czy trafostacji.

"Zdajemy sobie sprawę, jak ważna dla gospodarki naszego kraju jest dziś budowa tego pierwszego w Polsce hubu morskiego, dlatego robimy wszystko, aby zrealizować ją zgodnie z napiętym harmonogramem. I chociaż to duże i dość skomplikowane przedsięwzięcie, wiele wskazuje na to, że nam się uda" - powiedział prezes PERN Marcin Moskalewicz, cytowany w komunikacie spółki.

Terminal Naftowy PERN w Gdańsku będzie służył do przeładunku i składowania ropy naftowej i paliw, a także produktów chemicznych. To strategiczna inwestycja spółki. Realizacja całego przedsięwzięcia, czyli obu etapów, powinna zakończyć się w 2018 r. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na ok. 826 mln zł.

Budowa terminalu będzie realizowana w dwóch etapach. Trwający obecnie pierwszy etap ma zakończyć się w 2015 r. Obejmuje budowę sześciu zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. metrów sześc. każdy oraz infrastruktury potrzebnej do ich obsługi.

Drugi etap zakłada budowę zbiorników o łącznej pojemności 325 tys. metrów sześc. do magazynowania produktów ropopochodnych, chemikaliów, paliwa lotniczego JET-A i biokomponentów. Do terminalu zostanie doprowadzona bocznica kolejowa. Wybudowana zostanie też stacja autocystern. PERN "Przyjaźń" jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Spółka zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze