Informacje

Fot.Afullmer/sxc.hu
Fot.Afullmer/sxc.hu

20 prognoz na lata 2015-39: inwestycje i biznes

Portal Skarbiec.biz

Portal Skarbiec.biz

Serwis zajmujący się prezentacją rynku finansowego, banków, funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych oraz firm inwestycyjnych.

  • Opublikowano: 10 października 2014, 09:28

    Aktualizacja: 10 października 2014, 09:31

  • Powiększ tekst

Trudno jest prognozować, szczególnie jeśli chodzi o przyszłość – powiedział Mark Twain. Mimo to podjął się tego w zakresie inwestowania i biznesu związanego z inwestowaniem znany amerykański naukowiec Dan Richards.

Dan Richards jest współprowadzącym program MBA na University of Toronto. Jest powszechnie szanowanym w USA i Kanadzie szkoleniowcem menedżerów i doradców z branży inwestycyjnej. Jest ekspertem, w którego głos na pewno warto się wsłuchać. Jego prognozy wygłoszone podczas przemówienia z okazji 25-lecia pisma „Investment Executive” trafiły na łamy portalu „Advisor Perspectives”. Oto one:

Rynek konsumencki

  1. Ludzie w świecie Zachodu będą żyli coraz dłużej, więc widok 110-latka nie będzie rzadkością. W godnym życiu pomagać im będą roboty-opiekunowie. Furorę zrobią portale randkowe skierowane dla klienteli 75+. Problemem będą rosnące wydatki na lekarstwa.
  2. Dojdzie do redefinicji słowa emerytura. Ludzie będą wychodzić z rynku pracy i na niego powracać w kilkuletnich odstępach.
  3. Wzrośnie mobilność ludzi, a więc i popyt na wynajem mieszkań i domów. Karierę będzie można rozwijać w każdym zakątku globu. Nieruchomości stracą na znaczeniu jako lokata kapitału.
  4. Permanentna edukacja stanie się normą. Wzrośnie rola kursów internetowych oferowanych przez uczelnie takie jak MIT, Cambridge czy uniwersytety chińskie.
  5. Ludzie Zachodu zwiększą nacisk na zabezpieczenie prywatności. Wycofają się z portali społecznościowych lub w odpowiedni sposób ograniczą swoją obecność na nich. Z drugiej strony urządzenia mobilne będą wykorzystywane do coraz dokładniejszego planowania czasu.

Oszczędzanie i inwestycje

  1. Podwyżki podatków – nieuniknione – pozwolą zasypać dziury w systemach zabezpieczenia socjalnego. Mimo to przejście na emeryturę stanie się możliwe dopiero od 72 roku życia.
  2. Pojawi się mnóstwo nowych rozwiązań w zakresie oszczędzania długoterminowego. Wiele z nich wprowadzonych zostanie przez międzynarodowe korporacje dla dobra pracowników.
  3. Wiedza społeczeństwa w zakresie finansów znacznie się poprawi, głównie dzięki pojawieniu się obowiązkowych zajęć z tego zakresu w szkołach oraz mnóstwa internetowych kursów.
  4. Benchmarkiem indywidualnego inwestora coraz częściej będą nie zarządzający funduszami, ale znajomi. Wzrośnie znaczenie produktów inwestycyjnych pozwalających chronić kapitał.
  5. Upowszechni się usługa elektronicznego portfela, która pozwoli lepiej kontrolować wydatki.

Konkurencja

  1. Olbrzymie banki nie znikną, ale niektóre mogą zacząć przypominać raczej społeczności finansowe niż ponadnarodowe korporacje. Wzrośnie konkurencja na rynku bankowym po wejściu na niego takich graczy jak Google Bank czy Alibaba Bank.
  2. Coraz więcej firm będzie miało otwartą architekturę biznesową (swobodna współpraca z innymi przedsiębiorstwami). Dojdzie do oddzielenia działów produkcji od działów dystrybucji.
  3. Rozwiną się ponadnarodowe instytucje nadzorcze. Szczególną rolę będą odgrywały te monitorujące sektor finansowy.
  4. Wielki boom czeka niezależne firmy asset management obsługujące bogatych ludzi oraz naprawdę niezależne firmy doradztwa finansowego. Sukces rynkowy odniosą firmy asset management powiązane z uczelniami takimi jak Harvard, Stanford czy London Business School.
  5. Te inwestycje, które obecnie są uważane za alternatywne, staną się inwestycjami mainstreamowymi. Cash flow stanie się bardzo ważny w kontekście inwestycji osobistych. Wiele notowanych spółek podzieli akcje na dywidendowe i niedywidendowe. Jedną z najpopularniejszych inwestycji stanie się inwestycja w start-upy uniwersyteckie, która będzie formą odroczonej zapłaty za studia.

Doradztwo finansowe

  1. Doradztwo finansowe stanie się oddzielną dyscypliną, jak prawo czy medycyna. Firmy doradztwa finansowego zaczną funkcjonować na podobnej zasadzie co największe kancelarie prawne.
  2. Dominującym modelem w doradztwie finansowym stanie się total wealth management, obejmujące wszelkie aspekty edukacyjne, zawodowe i finansowe życia klienta.
  3. Pojawią się robo-doradcy, doradzający przy najprostszych decyzjach finansowych.
  4. Technologia będzie powszechnie wykorzystywana przy zarządzaniu majątkiem. Z jednej strony video-porady i video-konferencje staną się powszechne, z drugiej jednak pojawią się ekskluzywne kluby inwestycyjne bazujące na zamkniętych spotkaniach w gronie doradcy-inwestorzy.
  5. W ocenie firm z sektora finansowego i inwestycyjnego pomagać będą głównie opinie klientów. Tradycyjna reklama będzie miała coraz mniejsze znaczenie. Coraz większą wagę będzie mieć reputacja firmy, jej postrzeganie w społeczności inwestorów/klientów.

Źródło: Portal Skarbiec.biz

tytuł

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.