Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Księża i Służba Celna wspólnie będą walczyć z hazardem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 grudnia 2014, 14:26

  • Powiększ tekst

„Nie daj się uzależnić od hazardu” – to hasło wspólnej kampanii profilaktycznej Służby Celnej oraz Duszpasterstwa Służby Celnej. Wszystko, aby pomóc ludziom uzależniony od natrętnie implikowanego im hazardu.

Duszpasterze i celnicy chcą z nią dotrzeć do szkół i parafii w całej Polsce, a potrzebujących kierować do specjalistów. „Nie możemy przejść obojętnie, ludziom uzależnionym trzeba podać rękę” – podkreśla bp Józef Guzdek, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Służby Celnej.

Kampania jest organizowana drugi raz (wcześniej w 2012 r.), ale pierwszy raz włącza się w nią Kościół (w 2009 r. współpraca dotyczyła uświadamianiu zagrożeń związanych z przemytem). Jej najbardziej widocznym elementem będą, jak poprzednio, plakaty rozpowszechniane w szkołach. Gry hazardowe, w tym te nielegalne, porównywane są bowiem do najcięższych uzależnień, przed którymi należy chronić przede wszystkich najsłabszych, czyli dzieci i młodzież.

Służba Celna i jej Duszpasterstwo roześlą także do wszystkich parafii specjalny komunikat delegata KEP ds. Duszpasterstwa Służby Celnej bp. Józefa Guzdka. Przestrzega on w nim, że nałóg hazardu jest równie groźny jak alkoholizm czy narkomania, ale trudniejszy w rozpoznaniu tych, którym trzeba szybko przyjść z pomocą.

Hazard może dotknąć starszych i młodszych, przedstawicieli inteligencji i robotników, mieszkańców wsi i aglomeracji miejskich. Kościół zaś otacza opieką wszystkich dotkniętych rozmaitymi formami uzależnień, włącza się także chętnie we wszelkie działania profilaktyczne.

Duszpasterstwo Służby Celnej pracuje nad włączeniem tej tematyki do katechez w gimnazjach i liceach. Ponadto prześle parafiom dane kontaktowe instytucji, do których księża będą mogli kierować osoby chcące podjąć terapię i uwolnić się od uzależnienia od hazardu.

W trakcie dzisiejszej konferencji w Sekretariacie KEP bp Guzdek podkreślił, że księża coraz częściej informują parafian o zagrożeniach płynących z hazardu, alarmują też o zwiększającej się liczbie osób uzależnionych. „Nie możemy przejść obojętnie, trzeba tym ludziom podać rękę” – dodał.

Przypomniał też, że według Katechizmu Kościoła Katolickiego gry hazardowe nie są same w sobie sprzeczne ze sprawiedliwością, ale stają się problemem, jeśli człowiek uzależnia się od nich i jeśli pociąga to za sobą poważne konsekwencje: biedę, rozpad rodziny lub inne konflikty między bliskimi. „Słyszałem o człowieku, który potrafił okraść własną matkę i pójść do salonu gier, by się odegrać, coś zyskać” – dodał bp Guzdek.

Zadaniem Służby Celnej jest kontrola legalnego i zwalczanie nielegalnego hazardu. W 2013 r. Służba Celna zatrzymała prawie 6 tys. automatów, na których były urządzane nielegalne gry hazardowe, w tym roku już ok. 10 tys. Zidentyfikowano także ponad 1000 domen, na których oferowane były gry internetowe z naruszeniem prawa.

Służba Celna przygotowuje stronę internetową „Stop nielegalnemu hazardowi”, na której dostępne będą wszelkie informacje na temat przeciwdziałania temu uzależnieniu.

„Naszą powinnością jest także udział i organizowanie działań profilaktycznych, które mają wskazywać na ryzyko związane z przekroczeniem pewnej granicy - gdy człowiek przestaje już panować nad swoimi zachowaniami” – podkreślił Jacek Kapica, szef Służby Celnej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak przypomniał, niektóre formy hazardu – w świetle ustawy o grach hazardowych – są w Polsce legalne, „natomiast każdy z nas i jego najbliższe otoczenie musi mieć na uwadze, że w pewnym momencie to, nad czym zdajemy się panować, staje się nałogiem”.

Jaki jest profil osoby uzależnionej od hazardu? Są to dwie grupy osób: tzw. „łowcy nagród” odczuwający silną potrzebę uczestniczenia w akcji, która może przynieść sukces, oraz tzw. „poszukiwacze ulgi”, dążący do uwolnienia się od psychicznego dyskomfortu – wyjaśnił podczas konferencji specjalista psychoterapii uzależnień dr Bohdan T. Woronowicz.

Jak poinformował, od hazardu uzależnionych jest ok. 1,5-2 proc. Polaków. Dla kolejnych 3-4 proc. granie jest problemem. Z kolei 7 proc. uczniów ostatnich klas gimnazjum korzysta z internetowych serwisów hazardowych, wielu z nich przynajmniej raz w tygodniu (badania Fundacji Dzieci Niczyje).

Duszpasterstwo Rzymskokatolickie Służby Celnej RP zostało utworzone, w oparciu o prośbę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów-Szefa Służby Celnej, uchwałą Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski i włączone w zakres kompetencji biskupa polowego Wojska Polskiego. Organizację pracy duszpasterzy w Służbie Celnej określono w porozumieniu między Ministerstwem Finansów a Delegatem KEP ds. Służby Celnej.

W Służbie Celnej zatrudnionych jest czterech kapelanów katolickich w Izbach Celnych w Olsztynie, Poznaniu, Przemyślu i we Wrocławiu, jeden kapelan prawosławny zatrudniony w Izbie Celnej w Białymstoku oraz jeden dziekan katolicki w Ministerstwie Finansów. Wszyscy kapelani oraz dziekan zostali mianowani do służby, są funkcjonariuszami celnymi, posiadającymi stopnie służbowe. Krajowym duszpasterzem służb celnych skarbowych i Służby Celnej jest ks. Marcin Iżycki.

KAI/ lz/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.