Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Rosjanie: import wieprzowiny z Polski najwcześniej za trzy lata

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 stycznia 2015, 14:59

  • 2
  • Powiększ tekst

Rosja wznowi import mięsa wieprzowego z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii najwcześniej za trzy lata - przekazał szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert.

Szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert, którego w piątek na swojej stronie internetowej cytuje dziennik "Wiedomosti", wyraził taki pogląd, informując o wstrzymaniu przez Rossielchoznadzor przygotowań do inspekcji producentów wieprzowiny w kilku krajach europejskich, co miało umożliwić im szybki powrót na rynek rosyjski po ewentualnym zniesieniu przez Rosję wprowadzonego w sierpniu 2014 roku embarga na import żywności z Unii Europejskiej.

Szef Rossielchoznadzoru podał, że decyzja ta dotyczy zakładów mięsnych we Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii, Danii i na Węgrzech.

"Przystąpiliśmy do planowania kontroli, jednak teraz zastanawiamy się, czy je przeprowadzać, czy nie" - oświadczył Dankwert, wyjaśniając, że przyszli dostawcy będą musieli spełniać obowiązujące w Rosji rygorystyczne wymogi dotyczące bezpieczeństwa biologicznego.

O reakcjach a działania Rosjan w sprawie embarga czytaj tutaj:

W Brukseli chaos informacyjny ws. rosyjskiego embarga. Czy Rosja podłożyła Unii świnię?

Zauważył, że po upublicznieniu informacji o planowanych kontrolach w kilku krajach UE, m.in. w Polsce i na Litwie, pojawiły się komentarze, w których wyrażono sprzeciw wobec takiego podejścia, i zażądano, aby było ono jednolite.

"Ale jak może być jednolite, jeśli kraje europejskie mają różny status zooweterynaryjny. W Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii zarejestrowano ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF), w związku z czym nie będą one mogły dostarczać nam swojej produkcji wcześniej niż za trzy lata. W stosunku do nich nie można zastosować tych działań, które chcieliśmy podjąć wobec Danii i innych państw, gdzie choroby tej nie ma" - oznajmił Dankwert.

"Staraliśmy się znaleźć wyjście z sytuacji i stworzyć możliwość powrotu europejskiej wieprzowiny na rosyjski rynek. Jeśli jednak dla naszych europejskich kolegów takie wyjście jest nieakceptowalne, to nie będziemy przejawiać inicjatywy" - powiedział szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.

Rosja zamknęła swój rynek dla wieprzowiny z Unii Europejskiej po wykryciu na początku 2014 roku przypadków afrykańskiego pomoru świń na Litwie. Potem przypadki ASF wykryto także w Polsce.

W sierpniu Rosja wprowadziła embargo na produkty rolno-spożywcze z UE w odpowiedzi na unijne sankcje nałożone na Moskwę z powodu jej agresywnej polityki wobec Ukrainy. W październiku rosyjskiego embargo zostało rozszerzone. Wprowadzając je, rząd Rosji zaznaczył, że będzie ono obowiązywać przez rok z możliwością przedłużenia.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje, że na marginesie niedawnych międzynarodowych targów Zielony Tydzień w Berlinie doszło do dwustronnych rozmów niektórych państw UE z Rosją w sprawie złagodzenia rosyjskiego embarga na produkty żywnościowe. Francja ogłosiła nawet, że zawarła z Rosją porozumienie o wznowieniu eksportu do tego kraju trzody chlewnej, tłuszczu wieprzowego i podrobów wieprzowych.

Z kolei rosyjskie media podały, że Rossielchoznadzor już przygotowuje listę przedsiębiorstw z sześciu krajów UE - Francji, Włoch, Niemiec, Holandii, Danii i Węgier - które po uchyleniu embarga będą mogły dostarczać do Rosji wieprzowinę.

W czwartek unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan zapewnił, że nie będzie dwustronnych porozumień państw członkowskich UE z Rosją w sprawie złagodzenia embarga na produkty żywnościowe z Unii. Oświadczył zarazem, że potrzebne są rozmowy z Moskwą w sprawie certyfikatów weterynaryjnych.

Komisja Europejska próbuje przekonać stronę rosyjską, by nie importowała wieprzowiny tylko z tych regionów w Unii Europejskiej, w których wystąpiły przypadki ASF. Wszelako strona rosyjska się upiera, aby regionalizacja, tj. zakaz eksportu wieprzowiny, objął Litwę, Polskę i graniczące z nimi państwa. W wypadku Niemiec zakaz dotyczyłby tylko część terytorium. Inne kraje UE mogłyby wznowić eksport wieprzowiny do Rosji po uzgodnieniu nowego wzoru certyfikatu i uchyleniu przez Moskwę embarga na import produktów rolno-spożywcze z UE.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze