Informacje

Chevron wycofuje się z poszukiwania gazu łupkowego w Rumunii i zamyka projekt w Europie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 lutego 2015, 20:07

  • Powiększ tekst

Amerykański koncern Chevron po wycofaniu się z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, na Litwie i na Ukrainie rezygnuje z tych poszukiwań również w Rumunii, tym samym porzucając projekt w Europie - informuje "Wall Street Journal".

Chevron, który w największym zakresie z koncernów zachodnich zaangażował się w Europie Wschodniej w poszukiwanie gazu łupkowego, poinformował, że zamierza zrzec koncesji na te poszukiwania w Rumunii; był to ostatni projekt amerykańskiego giganta w Europie związany z łupkami - pisze "WSJ".

Chevron w ubiegłym miesiącu poinformował, że postanowił zakończyć poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, tłumacząc w komunikacie, nasz kraj nie jest konkurencyjny w porównaniu z innymi państwami, w których działa firma. W zeszłym roku koncern zrezygnował z poszukiwań na Litwie i Ukrainie.

O wyjściu Chevronu z Polski czytaj tutaj:

Chevron: kończymy poszukiwania w Polsce, tu nie zarobimy na gazie łupkowym

"New York Times" ujawnia, dlaczego Chevron porzucił nadzieje na gaz łupkowy z Polski

Chevron wycofując się z Polski, stawia kropkę nad „i” w sprawie końca poszukiwań gazu łupkowego

Jak pisze "Wall Street Journal", rzecznik Chevronu nie chciał wyjaśnić, dlaczego firma rezygnuje z rumuńskiej koncesji. "To wycofanie się z Rumunii wiąże się z procesem rezygnacji z naszych koncesyjnych interesów" - powiedział.

Jak podkreśla "WSJ", decyzje amerykańskiego giganta o wycofaniu się z europejskiego projektu rozczarowują niektóre rządy w Europie, które liczyły na powtórzenie boomu łupkowego ze Stanów Zjednoczonych, chcąc tym samym zmniejszyć uzależnienie od rosyjskich dostaw gazu.

Gazeta dodaje, że niestety postęp prac poszukiwawczych jest zbyt powolny, a wyniki eksploracji złóż rozczarowują zwłaszcza w Polsce, gdzie kontrowersyjna metoda wydobycia gazu i ropy z łupków techniką szczelinowania hydraulicznego (tzw. fracking), czyli wtryskiwania pod bardzo dużym ciśnieniem mieszanki wody, piasku i środków chemicznych do odwiertów poziomych, budzi sprzeciw obrońców środowiska naturalnego.

"WSJ" pisze, że kraje o obiecujących złożach geologicznych, takie jak Francja i Niemcy, wprowadziły już moratorium na fracking. W Wielkiej Brytanii przedsiębiorstwa muszą zabiegać aż o siedem zezwoleń i przejść długi proces aplikacji i planowania, zanim będą mogły rozpocząć odwierty. Jak zauważa gazeta, do tej pory w Wielkiej Brytanii wywierconych zostało tylko kilka studni oraz tylko jeden odwiert techniką szczelinowania hydraulicznego.

Dziennik dodaje, że inny światowy koncern, BP, poinformował w minionym tygodniu, że w ciągu najbliższych 20 lat jest mało prawdopodobna jakakolwiek znacząca produkcja gazu łupkowego w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii, gdyż warunki w Europie nie są tak sprzyjające, jak w USA.

"WSJ" zaznacza, że projekty łupkowe w Polsce oprócz Chevronu zakończyły już także Exxon Mobil, francuski Total oraz Marathon Oil.

PAP, sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.