Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Cameron o UE w Davos: Wielka Brytania nie jest zainteresowana scentralizowaną unią polityczną w Europie.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 24 stycznia 2013
  • 11:19
  • 0
  • Tagi: David Cameron Davos ludzie Szwajcaria Unia Europejska Wielka brytania - nie używać
  • Powiększ tekst

Wielka Brytania nie jest zainteresowana scentralizowaną unią
polityczną w Europie - oświadczył brytyjski premier David Cameron na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Jego zdaniem "wpychanie krajów do unii politycznej w Europie jest błędem".

"Kraje europejskie mają swoje historię, swoje tradycje, swoje instytucje, chcą swej suwerenności, zdolności podejmowania własnych decyzji, dokonywania własnych wyborów i próbowanie wpychania krajów do scentralizowanej unii politycznej byłoby wielkim błędem Europy i W. Brytania nie będzie w tym uczestniczyć" - powiedział.

Podkreślał, że W. Brytania angażuje się we wszystkie kwestie, w których potrzebne jest działanie Europy, takie jak zwiększanie konkurencyjności, walka z terroryzmem, walka ze zmiana klimatu."Ale scentralizowana unia polityczna? To nie dla mnie, nie dla Brytanii" - powiedział.

Cameron wyraził opinię, że Europa traci status pioniera wynalazczości i kompetencji gospodarczej. Podkreślał zarazem, że jego inicjatywa ws. renegocjowania relacji Londynu z UE i referendum ws. pozostania W. Brytanii w Unii nie jest "odwracaniem się do Europy plecami". "Opowiadamy się za otwartą, elastyczną i konkurencyjną Europą" - powiedział.

Szef brytyjskiego rządu oświadczył też, że jego kraj zapewne nigdy nie przystąpi do strefy euro. Podkreślał, że potrzebne jest umocnienie globalnej konkurencyjności Europy i argumentował, że wymaga to m.in. redukcji zadłużenia państw oraz obniżenia podatków od przedsiębiorstw.

(PAP)

az/ ro/

Komentarze