Informacje

fot. YouTube
fot. YouTube

Magdalena Środa na Kongresie Kobiet przeciwko kobietom

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 maja 2015, 10:27

    Aktualizacja: 14 maja 2015, 10:28

  • Powiększ tekst

Jestem przeciwnikiem zarówno becikowego jak i tzw. awaryjnej polityki prorodzinnej - mówi prof. Magdalena Środa, jedna z liderek Kongresu Kobiet. Jej zdaniem świadczenie rodzicielskie dla osób, które do tej pory nie miały do niego prawa to próba przypodobania się elektoratowi.

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu, zgodnie z którym od 2016 r. rodziny, którym urodzi się dziecko, a które nie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego otrzymają 1 tys. zł miesięcznie. Do nowego świadczenia rodzicielskiego będą uprawnieni m.in. bezrobotni i studenci.

"Politykę prorodzinną można prowadzić na dwa sposoby - długofalowy przemyślany i traktować ją jako poważną inwestycję, albo jako coś awaryjnego" - podkreśliła Środa. Jej zdaniem zasiłek rodzicielski dla osób, które do tej pory nie miały do niego prawa to sposób na przypodobanie się elektoratowi.

"Ludziom, którzy są beneficjentami (tego rozwiązania), to w żaden sposób nie zaszkodzi, ale też nie pomoże. To nie stabilizuje sytuacji, to nie jest tak naprawdę żadna pomoc" - przekonywała.

"Ja byłabym za modelem francuskim, gdzie pomoc jest długofalowa, zróżnicowana i przemyślana, a nie sprowadza się do datków czy tego rodzaju prezentów. Byłabym raczej za systemem bonów, albo wsparcia np. edukacyjnego, sportowego, kulturalnego, związanego z transportem" - deklaruje Środa.

Jej zdaniem dobrym pomysłem byłby też finansowany przez państwo system żłobków i przedszkoli dla dzieci studentów.

PAP/ as/

laz/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.