Informacje

Robert Lewandowski po zdobyciu piatego gola w dziewięć minut - ten gest mówi wszystko, fot. PAP/EPA/ANDREAS GEBERT

• Powiększ tekst

O tym we wtorek mówi cały, nie tylko piłkarski, świat: 27-letni Robert Lewandowski zdobył dla Bayernu Monachium – lidera Bundesligi – pięć goli w dziewięć minut w meczu na szczycie ligi niemieckiej z VfL Wolfsburg, zajmującą trzecie miejsce. Piłkarz reprezentacji Polski w dodatku potrzebował na to tylko dziewięciu minut. Bawarczycy wygrali 5:1.

Robert Lewandowski na boisku pojawił się w 46. minucie. Do przerwy Bayern przegrywał u siebie 0:1. Kapitan reprezentacji Polski do remisu doprowadził w 51. minucie, a cztery minuty później na koncie miał już hat-tricka. Jego skompletowanie zajęło mu dokładnie 3 minuty i 22 sekundy.

Nikt wcześniej w Bundeslidze nie zdobył tak szybko trzech goli. Lewandowski jednak na tym nie poprzestał. Po kolejnych pięciu minutach mógł się pochwalić pięcioma bramkami.

"W 8 minut i 59 sekund można ugotować jajko na twardo lub potrzymać na włosach balsam w ramach kuracji. Robertowi Lewandowskiemu potrzeba było tyle czasu, aby wywrócić do góry nogami świat piłki". Lewandowski "obalił wszystkie granice w piłce nożnej" - powiedział komentator telewizji publicznej ARD. "Po jednej stronie +doskonałe piękno+, po drugiej stronie przerażenie. Sensacyjny występ" - komentowali ten występ na gorąco dziennikarze sportowi w Niemczech.

Lewandowski łącznie w Bundeslidze zdobył już 99 goli (74 bramek w Borussii Dortmund i 25 w Bayernie). W tym sezonie z ośmioma trafieniami przewodzi klasyfikacji strzelców.

Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie. Do 2010 roku grał w Polsce, a od 2010 występuje w czołowych klubach niemieckich: Borussii Dortmund (2010–2014), Bayernie Monachium (od 1 lipca 2014). W reprezentacji Polski wystąpił 70 razy i zdobył 29 bramek. Wcześniej zasłynął strzeleniem czterech goli dla Borussii Dortmund w meczu z Realem Madryt w półfinale Ligi Mistrzów w 2013 roku.