Informacje

Obrady krakowskiego forum Cybersec
Obrady krakowskiego forum Cybersec

Pierwszy dzień obrad CYBERSEC 2015: cyberbezpieczeństwo priorytetem Europy i świata

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 września 2015, 21:59

    Aktualizacja: 28 września 2015, 22:01

  • 0
  • Powiększ tekst

”CYBERSEC to jedna z nielicznych tego typu konferencji, która nie podchodzi do spraw cyberbezpieczeństwa wyłącznie w kontekście technologicznym, a patrzy o wiele szerzej, skupiając opinie wielu różnych interesariuszy tego zagadnienia” – mówił w czasie forum CYBERSEC 2015 zastępca sekretarza generalnego NATO Sorin Ducaru. Odbywająca się w Krakowie konferencja to największe w Europie wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni.

Organizatorom forum, Instytutowi Kościuszki, udało się zaprosić do Krakowa praktycznie wszystkie najważniejsze osoby zajmujące się tematem cyberbezpieczeństwa zarówno w Polsce jak i w Europie i USA.

„Napięta sytuacja geopolityczna, aktywność ISIS, przyszłoroczny szczyt NATO a także to, że na poziomie UE coraz częściej zapadają decyzje dotyczące kwestii cyberbezpieczeństwa, utwierdza nas w przekonaniu, że zorganizowanie CYBERSEC było dobrym pomysłem. Stawiamy na merytorykę i rekomendacje. Wierzę, że po dwóch dniach obrad będziemy gotowi odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących przyszłości debaty o cyberbezpieczeństwie” – mówiła inaugurując spotkanie Joanna Świątkowska, dyrektor programowa forum.

Zdaniem zastępcy sekretarza generalnego NATO Sorina Ducaru dzięki spotkaniom takim jak to krakowskie możemy czuć się bezpieczniejsi. „Jako NATO widzimy wzrost częstotliwości i zaawansowania ataków cybernetycznych. Właśnie dlatego, cyberbezpieczeństwo będzie jednym z priorytetów przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie”– zaznaczył Ducaru.

Także przebywający z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do uczestników forum podkreślał, znaczenie jakie we współczesnym świecie mają kwestie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni: „Od skutecznych działań organów państwa oraz dobrej współpracy międzynarodowej zależy czy cyberprzestrzeń będzie stawać się w przyszłości polem pogłębiających się konfliktów czy też środowiskiem bezpiecznym, służącym wszystkim, którzy z niej korzystają”. Prezydent jest przekonany, że forum CYBERSEC pomoże wypracować ważne rekomendacje w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego i tym samym przybliży nas do przyjęcia kluczowych w tym zakresie regulacji prawnych na poziomie globalnym.

Obecny na konferencji sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Rafał Trzaskowski zwracał uwagę na aspekt edukacyjny debaty na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

”Jednym z najważniejszych wyzwań w kwestii zapewniania cyberbezpieczeństwa jest odpowiednia edukacja, którą z uwagi na złożoność problemu, powinniśmy traktować priorytetowo w procesie budowy zaufania w cyberprzestrzeni. To ważne zadanie, które przed nami stoi. Musimy promować efekty naszych działań, to zabiera czas ale może być efektywne – mówił Trzaskowski.

Krakowska konferencja to nie tylko spotkanie polityków, to przede wszystkim wymiana poglądów i koncepcji między ludźmi, dla których zapewnianie cyberbezpieczeństwa jest codziennością. Na liście prelegentów Cybersec znaleźli się przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, BBN, resortów Obrony Narodowej, Administracji i Cyfryzacji, MSZ i służb specjalnych. W Krakowie nie zabrakło również ekspertów z polskich i europejskich uczelni, czy przedstawicieli największych światowych firm informatycznych i teleinformatycznych .

Jak przekonuje przedstawiciel CISCO poczucie bezpieczeństwa w tej sferze bywa bardzo złudne.

”Są dwa rodzaje firm: te, które zostały zhakowane, i te, które jeszcze nie wiedzą, że zostały zhakowane. We współczesnym, coraz bardziej połączonym, cyfrowym świecie, każda firma staje się firmą technologiczną. A to oznacza, że musi jednocześnie być firmą, która poświęca uwagę kwestiom cyberbezpieczeństwa” – mówi **Gaweł Mikołajczyk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Cisco.

Dlatego przedstawiciele biznesu są zgodni, dla zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa w tym obszarze konieczne jest rozwijanie współpracy publiczno-prywatnej -

”Wypracowanie efektywnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa państwa, powinno uwzględniać głosy podmiotów, które podobnie jak my, z tą problematyką stykają się na co dzień” – podkreśla wiceprezes zarządu Exatel, Andrzej Tymecki.

W podobnym tonie wypowiada się również Paul Nicholas Dyrektor ds. bezpieczeństwa Microsoft: „Świat potrzebuje sposobu na lepsze zarządzanie ryzykiem w obszarze cyberbezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem było by przyjęcie globalnych norm bezpieczeństwa w obszarze IT państw, transparentność dostawców oraz zwiększenie kontroli od strony użytkownika.”

Celem konferencji CYBERSEC jest wypracowywanie praktycznych rekomendacji, mających na celu poprawę poziomu cyberbezpieczeństwa w poszczególnych sektorach gospodarki, państwach i całej Europie. Konferencja zakończy się we wtorek po południu.


CYBERSEC to ponad 400 uczestników, 130 prelegentów z 20 krajów Europy i USA. Podczas dwóch dni intensywnych debat, CYBERSEC gromadzi najważniejszych przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji międzynarodowych, NGO oraz przedstawicieli sektora biznesu. Znaleźli się wśród nich firmy dostarczające bezpiecznych rozwiązań, w tym: Microsoft, Cisco, Exatel, Polska Grupa Zbrojeniowa, FireEye, Fidelis Cybersecurity, Fortinet, Enea, KGHM, BGK, PERN "Przyjaźń" S.A., PZU, PKO BP, BalaBit - dla których bezpieczeństwo cybernetyczne infrastruktury krytycznej oraz klientów jest najwyższym priorytetem. Partnerzy merytoryczni CYBERSEC: EY i Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród patronów honorowych m.in.: Minister Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Skarbu Państwa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa to cztery ścieżki tematyczne: PAŃSTWO, WOJSKO, BIZNES i PRZYSZŁOŚĆ. W ścieżce PAŃSTWO, uczestnicy dyskutowali nad najbardziej optymalnym sposobem dostosowania polityk publicznych do nowych cyfrowych realiów. Ścieżka WOJSKO poświęcona była nowym strategiom i doktrynom obronnym, które powinny uwzględniać działania w cyberprzestrzeni. W ścieżce BIZNES, eksperci starali się wypracować rekomendacje dla polityk cyberbezpieczeństwa mające na celu zbudowanie synergii i stałej współpracy w wymiarze publiczno-prywatnym. Z kolei ścieżka PRZYSZŁOŚĆ, umożliwiła analizę kluczowych zagrożeń, szans i wyzwań związanych z przyszłością i dynamicznym rozwojem cyberprzestrzeni.

Powiązane tematy

Komentarze