Informacje

Projekty Gaz Systemu na unijnej liście priorytetów energetycznych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 listopada 2015, 21:34

  • Powiększ tekst

Wśród projektów mających kluczowe znaczenie w integracji energetycznej po raz kolejny znalazły się strategiczne inwestycje polskiego operatora sieci przesyłowych gazu Gaz Systemu - poinformował w czwartek operator.

Komisja Europejska opublikowała w czwartek drugą europejską listę projektów w sektorze gazu ziemnego, którym przyznany został status wspólnego zainteresowania (tzw. PCI - Project of Common Interest).

Status priorytetowy w dwóch gazowych inicjatywach regionalnych, czyli międzysystemowego połączenia Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej (NSI East Gas) otrzymały: połączenie międzysystemowe Polska - Czechy, zachodnia nitka Korytarza Północ-Południe w Polsce, połączenie międzysystemowe Polska - Słowacja i wschodnia nitka Korytarza Północ-Południe w Polsce. Plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu (BEMIP) to połączenie międzysystemowe Polska - Litwa, gazociąg Baltic Pipe i rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu.

Jak zaznaczył operator, publikacja unijnej listy PCI to jeden z kluczowych etapów dotyczących transeuropejskich sieci energetycznych. Celem listy jest wsparcie projektów tych infrastrukturalnych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia integracji rynkowej i bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego w państwach członkowskich UE. Lista PCI jest aktualizowana co dwa lata. Jej pierwsza wersja została opublikowana w październiku 2013 r. Zarówno na pierwszej, jak i na drugiej liście PCI uwzględniono strategiczne projekty polskiego operatora.

Projekty posiadające status PCI są przygotowywane i realizowane w ramach reżimu przewidującego zastosowanie specjalnych procedur administracyjnych, a także określonych rozwiązań regulacyjnych. W uzasadnionych przypadkach projekty o znaczeniu wspólnotowym będą mogły uzyskać unijne wsparcie finansowe w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF). CEF w nowej perspektywie budżetowej UE, przypadającej na lata 2014-2020, jest narzędziem Komisji Europejskiej służącym dofinansowaniu projektów realizujących nadrzędne cele polityki energetycznej UE.

PAP, sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.