Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kobiety widoczne i doceniane w ubezpieczeniach

Anna Wicha

Anna Wicha

Dyrektor Generalny Adecco Poland, prezes Polskiego Forum HR, członek Zarządu Eurociett (European Confederation of Private Employment Agencies) – największej organizacji reprezentującej agencję zatrudnienia w Europie

  • Opublikowano: 25 listopada 2015, 13:41

  • Powiększ tekst

Jeszcze do niedawna pracodawcy w naszym kraju patrzyli mało łaskawym okiem na awansowanie kobiet. Coraz częściej jednak obserwujemy przykłady firm, w których w pełni wykorzystuje się talenty i umiejętności kobiet.

W październiku tego roku ukazał się raport „Kobiety w finansach 2015” przygotowany przez Instytut Innowacyjna Gospodarka na zlecenie inicjatywy „Znane Ekspertki” i pod patronatem wiceminister finansów oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń i Związku Banków Polskich. Wśród 200 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora finansowego znalazła się Katarzyna Bieranowska, członek zarządu SALTUS Ubezpieczenia.

Raport „Kobiety w finansach 2015” przynosi ciekawe informacje dotyczące kobiet, które zajmują kierownicze stanowiska w firmach sektora finansowego. Wynika z niego, że w zarządach zasiada 16,8 proc. pań, natomiast w radach nadzorczych jest ich zaledwie 12,3 proc. Częściej znajdziemy je w radach nadzorczych banków i w zarządach firm ubezpieczeniowych. Jak podaje Komisja Europejska na wysokich szczeblach managerskich zasiada w państwach UE 11% kobiet – a w polskim sektorze finansowym ten odsetek wynosi 16,8 proc. – czytamy w raporcie. – Wciąż jednak kobiety na kierowniczych stanowiskach stanowią mniejszość i do pełnej równowagi płci jeszcze daleka droga. W sektorze finansowym manager powinien potrafić podjąć ryzyko, ale z odpowiednią dozą ostrożności i rozwagi. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja i równowaga płciowa w zarządach i radach nadzorczych, dzięki czemu można otrzymać ocenę sytuacji z dwóch różnych perspektyw. .

Raport przynosi również listę 200 najbardziej wpływowych kobiet w polskich instytucjach finansowych.

Wśród nich jest Katarzyna Bieranowska, członek zarządu SALTUS Ubezpieczenia – Jestem mile zaskoczona moją obecnością wśród tak możnego grona –mówi Katarzyna Bieranowska. – Bardzo mnie cieszy takie wyróżnienie, uznanie mojej pracy oraz stanowiska za ważne i mające znaczenie dla sektora finansowego, szczególnie ubezpieczeń. Mam nadzieję, że wpływ kobiet na rozwój rynku usług finansowych, ubezpieczeń i całej polskiej gospodarki będzie coraz większy, że nasz udział będzie zauważalny i będzie przynosił korzyści każdemu. Gratuluję również pozostałym wyróżnionym paniom i życzę, by w takich ważnych zestawieniach z roku na rok pojawiało się więcej kobiet – podsumowuje przyznane wyróżnienie Bieranowska.

Zwraca przy tym uwagę, że zarządzane przez nią towarzystwa ubezpieczeniowe nie boją się stawiać na kobiety. - Bardzo wiele firm i instytucji tylko teoretycznie i tylko przy okazji organizowanych sympozjów czy np. Dnia Kobiet szczyci się, jak bardzo docenia kobiety i stwarza im szanse rozwoju kariery. Są i takie, które realizując na co dzień strategię rozwoju firmy, proponują kobietom obejmowanie stanowisk kierowniczych. I tak jest właśnie u nas – zauważa Katarzyna Bieranowska.

W SALTUS Ubezpieczenia przedstawicielek płci pięknej wśród kadry zarządzającej nie brakuje. To m.in. Małgorzata Karnowska, dyrektor Zespołu Prawnego, Agata Kozieł-Chomińska, dyrektor Działu Ubezpieczeń, Małgorzata Jackiewicz, dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych, Iwona Kondracka, dyrektor Działu Rozwoju i Wsparcia Sprzedaży, a także - co może wydawać się zaskakujące - dyrektor Działu IT, Jolanta Burzyńska. - W naszej świadomości nadal istnieją stereotypy dotyczące sektora IT, który wydaje się być zdominowany przez mężczyzn. Tymczasem coraz częściej widzimy, że największe firmy IT upominają się o kobiety. Można znaleźć wiele przykładów przedstawicielek płci pięknej odnoszących ogromne sukcesy w tym sektorze. Jedną z takich kobiet jest Marissy Ann Mayer, wieloletnia wiceprezes w Google, obecnie dyrektor generalny Yahoo – podkreśla Jolanta Burzyńska.

Najnowsze statystyki dotyczące stanowisk kobiet zarządzających mogą wydawać się zaskakujące.

Wśród osób na stanowiskach kierowniczych w naszym kraju jest większy odsetek kobiet niż w Szwecji czy Finlandii - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W czwartym kwartale ubiegłego roku na stanowiskach kierowniczych było w Polsce 38,5 proc. kobiet. Jak wynika z danych GUS i Eurostatu to o prawie 6 pkt proc. więcej niż średnio w UE. Pierwszą pozycję rankingu kobiet na stanowiskach kierowniczych w krajach Unii Europejskiej zajmuje Łotwa (46 proc.). Zaraz za nią plasują się Węgry (39,3 proc.), a trzecie miejsce na podium należy do Polski. Okazuje się więc, że odsetek kobiet zarządzających w polskich przedsiębiorstwach jest większy niż w słynących z równouprawnienia państwach skandynawskich – w Finlandii wyniósł on 32,7 proc., a w Szwecji – 37,3 proc.–„Ryzyko” to obecnie podstawowy, odmieniany przez wszystkie przypadki, wyraz w ubezpieczeniach. Biorąc pod uwagę fakt, że płeć żeńska chętniej i lepiej organizuje rzeczywistość firmy pod kątem tego pojęcia, można przyjąć, że – przynajmniej płciowo – jesteśmy bardzo dobrze przygotowani na podejmowanie tego wyzwania ubezpieczeniowego – konkluduje żartobliwie Katarzyna Bieranowska.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.