Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Energetyka będzie głównym tematem w Polsce i UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 stycznia 2016, 13:22

  • Powiększ tekst

Unijny komisarz ds. działań klimatycznych i energii Miguel Arias Canete będzie w przyszłym tygodniu w Warszawie na rozmowach z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim - poinformowało dziś źródło unijne.

Wizyta, zaplanowana na 13 i 14 stycznia, poświęcona ma być tematyce dotyczącej unii energetycznej, reformy unijnego systemu handlu pozwoleniami na emisje gazów cieplarnianych, a także działań po grudniowym, paryskim porozumieniu klimatycznym.

Polska chce włączenia do prawa europejskiego ustaleń tego porozumienia i uwzględnienia w redukcji emisji pochłaniania CO2 przez lasy i glebę. W unijnym pakiecie klimatycznym do 2020 roku nie ma bilansowania emisji pochłanianiem, natomiast nie jest wykluczone, że będzie to w jakiś sposób uwzględnione w nowej legislacji dotyczącej realizacji pakietu klimatycznego na lata 2020-2030. Zakłada on redukcję emisji CO2 o 40 proc. do 2030 roku. Przygotowaniem tych rozwiązań zajmuje się właśnie Canete.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy KE ma też skonkretyzować strategię unii energetycznej. Przedstawiona ma być m.in. propozycja zmiany modelu rynku energii elektrycznej i połączenia sprzedaży hurtowej i detalicznej. Niektóre elementy tej koncepcji, np. wzrost handlu transgranicznego czy zwiększenie kompetencji Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER), mogą się nie spodobać polskiej energetyce (między innymi dlatego, że hurtowe ceny energii elektrycznej w naszym kraju są wyższe niż w Niemczech).

Komisja przedstawi też rozwiązania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Będą one dotyczyły nowej polityki wykorzystania biomasy i biopaliw, a także planu osiągnięcia 27-procentowego udziału energii odnawialnej w koszyku energetycznym.

Innym z tematów rozmów może być kwestia rozbudowy gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku - Nord Stream 2. Polska przeciwstawia się tej inwestycji; liczy też, że do jej zablokowania może się przyczynić Komisja Europejska.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.