Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Ropa tańsza niż woda i to, co w wodzie pływa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 stycznia 2016, 18:31

  • Powiększ tekst

Spadek cen ropy naftowej doprowadził do tak paradoksalnych relacji cenowych, że na rynkach krajów mających duże złoża jest ona tańsza od wody, dwukrotnie tańsza od mleka, a nawet w przeliczeniu tańsza od norweskiego łososia.

Cena norweskiego łososia przewyższyła cenę norweskiej ropy. Za 4,5 kilogramową rybę trzeba było we wtorek zapłacić równowartość 33,3 dol., a za baryłkę ropy - 31,6 dol. - podała w środę rosyjska telewizja prywatna TV Dożd.** W Rosji zniżka cen ropy doprowadziła do zapasci rubla i potężnych perturbacji na rynku detalicznym.

Według TV Dożd w USA cena mleka okazała się ostatnio dwukrotnie wyższa od ceny ropy: w kontraktach futures galon (3,7 litra) mleka kosztował 1,18 dol., a galon ropy - 62 centy.

W Kazachstanie koszt litra wody przewyższył cenę litra ropy, który kosztował 67,8 tenge (1 PLN = 93,80 tenge), podczas gdy za wodę trzeba było zapłacić 95 tenge - podaje rosyjska telewizja.

TV Dożd podkreśla, że ucierpiała bardzo gospodarka Norwegii, która jest najważniejszym producentem surowca w Europie Zachodniej. Oslo musiało sięgnąć do rezerw z państwowego funduszu majątkowego, by zrównoważyć straty dla budżetu będące skutkiem spadków cen ropy.

W środę na otwarciu rynku w USA cena amerykańskiej ropy WTI spadła o 73 centy w stosunku do poprzedniej sesji i wynosiła 30,72 dol. za baryłkę; 18 stycznia baryłka ropy Brent kosztowała tylko 27,72 dol.

Zdaniem ekspertów w 2016 roku utrzymają się niskie ceny ropy i może to być bardzo ciężki okres dla krajów produkujących ropę. W grudniu brytyjski tygodnik "The Week" zwrócił uwagę, że większość graczy na rynku zakłada, iż trend spadkowy utrzyma się, i zajmuje tzw. krótkie pozycje, czyli gra na dalsze spadki ropy.

W październiku Goldman Sachs i brytyjska firma konsultingowa Energy Aspects poinformowały, że cena surowca może w przyszłym roku spaść do 20 dol. za baryłkę.

PAP, sek

Więcej o tym, co się dzieje na rynku ropy czytaj tutaj:

Wojna totalna na rynku ropy - ceny kształtuje teraz tylko geopolityka

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.