Informacje

Wicepremier Mateusz Morawiecki na prezentacji raportu Indeksu Wolności Gospodaczej, fot. PAP/ Marcin Obara
Wicepremier Mateusz Morawiecki na prezentacji raportu Indeksu Wolności Gospodaczej, fot. PAP/ Marcin Obara

Polska kolejny raz awansowała w Indeksie Wolności Gospodarczej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 lutego 2016, 19:11

    Aktualizacja: 1 lutego 2016, 19:13

  • 6
  • Powiększ tekst

Polska odnotowała awans w Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i „The Wall Street Journal”, zajmując 39. miejsce na świecie. Rok temu była na 42 pozycji. To kolejny z rzędu odczyt indeksu, w którym nasz kraj poprawił swój wynik.

Wskaźnik wolności gospodarczej w Polsce wyniósł 69,3 pkt, co plasuje nasz kraj na 39. miejscu w rankingu światowym. W 2014 r. byliśmy na 50 miejscu, a w 2015 r. na 42.

To najlepszy w historii tego raportu wynik Polski, która począwszy od 2012 roku poprawiła swoją pozycję o 5,1 pkt. W tegorocznym zestawieniu na szczególną uwagę zasługuje poprawa w zakresie praw własności (+5,0), poziomu korupcji (+1,0), warunków dla biznesu (+1,4), polityki monetarnej (+3,9) oraz wolności inwestycyjnej (+5,0). Stosunkowo słabo wypadamy jednak, jeśli chodzi o wielkość sektora publicznego i fiskalizm.

"Bardzo dobrze, szczególnie w perspektywie od 1995 roku, jesteśmy oceniani w zakresie otwartości rynku i polityki monetarnej, jednak wiele pracy jest do zrobienia w zakresie wydatków publicznych i rynku pracy. Wyżej od nas plasują się w tym zakresie nasi sąsiedzi: Litwa, Niemcy oraz Czechy" - powiedział na konferencji prezentującej raport Marcin Nowacki z Warsaw Enterprise Institute.

Jak dodał, z punktu widzenia podążania Polski w kierunku kraju w pełni wolnego gospodarczo ważne są zdyscyplinowanie finansów publicznych, uelastycznienie rynku pracy, niższe opodatkowanie pracy oraz przejrzyste prawo gospodarcze.

Obecny na konferencji wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział, że podobnie jak w przypadku rankingu Banku Światowego "Doing Business", warto zająć się tymi pozycjami indeksu, w których Polska ma najgorszą pozycję.

"Będziemy się starali wprowadzić odpowiednie rozwiązania, żeby to zmienić. Mam nadzieję, że jeśli chodzi o indeks pozytywny wpływ mogą mieć zmiany, jeśli chodzi o zamówienia publiczne. W poprzedniej perspektywie działały bardzo jednowymiarowo. Chcielibyśmy, żeby liczyło się kryterium innowacyjne, (...) żeby były pewne preferencje dla małych i średnich firm" - zaznaczył.

Zapowiedział też usprawnienia w kwestii e-administracji.

"Myślę, że za kilka lat będziemy w tym przypadku w innym świecie. To też na pewno zmniejszy poziom biurokracji i będzie krokiem w kierunku zwiększenia wolności gospodarczej" - zaznaczał.

Podkreślił jednak, że 70 proc. legislacji powstaje w Brukseli.

"Wypracujmy więc jak najlepsze mechanizmy wspólnego analizowania tego, co powstaje w Brukseli, zanim to trafi do nas. Bo jak już trafi do nas, to już jest tylko dyrektywa do wykonania, do wdrożenia i możemy się wszyscy irytować, że to czy tamto nie bardzo odpowiada naszym interesom. Tak jak dzisiaj dyskutujemy w ostatniej fazie o dyrektywie tytoniowej. (...) Ze swojej strony chcę zadeklarować, że bramy tego ministerstwa będą bardziej niż otwarte dla was" - zwrócił się do przedsiębiorców.

Jak wynika z raportu, w rankingu krajów europejskich w czołówce utrzymują się: Szwajcaria – 81,0 pkt; Irlandia - 77,3; Estonia - 77,2; Wielka Brytania - 76,4 oraz Dania - 75,3. W Europie jest obecnie 5 gospodarek o bardzo ograniczonej wolności gospodarczej ("mostly unfree") – Chorwacja; Bośnia i Hercegowina; Mołdawia; Grecja; Rosja oraz 2 gospodarki, gdzie wolność jest tłumiona ("repressed") - Ukraina oraz Białoruś.

Analizowana jako całość, Europa wciąż zmaga się z barierami administracyjnymi, wysokimi kosztami pracy, wysokimi obciążeniami podatkowymi oraz problemami w zarządzaniu finansami publicznymi.

"Poziom wolności gospodarczej w ogromnej mierze zależy od woli politycznej rządzących. Niech dowodem na to będzie pozycja takich krajów jak Estonia, Litwa i Łotwa. One miały podobne doświadczenia jak nasz kraj, ale szybciej zrozumiały, że powinnością rządu jest stymulowanie gospodarki, choćby przez usuwanie barier biurokratycznych" - powiedział na konferencji Robert Gwiazdowski, prezes Warsaw Enterprise Institute.

Z kolei Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, powiedział:

"Polska gospodarka rośnie nieprzerwanie od 25 lat, systematycznie poprawiając równocześnie pozycję w wielu prestiżowych międzynarodowych rankingach gospodarczych. PKO Bank Polski jako liderkrajowego sektora bankowego od lat konsekwentnie wspiera wysiłki mające na celu rozwój polskiej gospodarki i naszego systemu finansowego".

W czołówce światowej rankingu, jako kraje w pełni wolne gospodarczo, znajdują się niezmiennie: Hongkong - 88,6; Singapur - 87,8; Nowa Zelandia - 81,6; Szwajcaria - 81,0 oraz Australia - 80,3. W badaniu brano pod uwagę 178 państw.

Indeks Wolności Gospodarczej przygotowywany jest przez The Heritage Foundation i „The Wall Street Journal” od ponad 20 lat. Celem Indeksu Wolności Gospodarczej jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze