Informacje

Fot. FreeImages.pl/Svilen Milev
Fot. FreeImages.pl/Svilen Milev

GUS: wzrost PKB w IV kw. ubiegłego roku najwyższy od lat

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 lutego 2016, 10:21

    Aktualizacja: 12 lutego 2016, 12:03

  • 2
  • Powiększ tekst

PKB liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie w IV kwartale ubiegłego roku o 3,9 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 3,5 proc. w III kwartale - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku PKB.

Dane są nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się w tzw. konsensusie rynkowym wzrostu PKB w ostatnim kwartale o 3,8 proc. Jednocześnie GUS podał, że w IV kwartale 2015 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,6 proc.

"Ten wynik pokazuje, że gospodarka rozwija się w sposób zrównoważony, blisko swojego potencjału - nie ma przegrzania, ale nie ma i rezerw. Takie są możliwości gospodarki" - tak dane skomentował w piątek prezes GUS Janusz Witkowski. "Wchodzimy w 2016 rok z pewną tendencją wzrostową. Jest szansa, że te dobre tendencje mogą się pozytywnie przełożyć na wynik 2016 roku" - dodał.

Maria Jeznach, dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych powiedziała, że wynik za cały 2015 rok na poziomie 3,6 proc. zostanie utrzymany. "To jest mocne 3,9 proc., raczej nie pójdzie w dół. Przeliczyliśmy też cały rok i po uwzględnieniu wyniku IV kwartału, wynik za 2015 najprawdopodobniej utrzyma się na 3,6 proc." - powiedziała.

Ekonomiści Raiffeisen Polbanku zwrócili uwagę, że dane dotyczące PKB za czwarty kwartał 2015 r. są najlepszym wynikiem od końca 2011 r. "Chociaż informacje o strukturze wzrostu gospodarczego poznamy dopiero na koniec miesiąca, szacunki całorocznego wyniku pozwalają sądzić, że w IV kwartale głównym motorem wzrostu gospodarczego pozostała konsumpcja prywatna (przynosząc około 1,6 pkt proc. z odnotowanego wzrostu), a na drugim miejscu uplasowały się inwestycje (z wkładem na poziomie około 1,4 pkt proc.)" - ocenili w komentarzu ekonomiści.

Według nich źródłem przyspieszenia tempa wzrostu w stosunku do wcześniejszych kwartałów 2015 r. było ożywienie w wydatkach publicznych oraz pozytywna kontrybucja ze strony zapasów, które przez pierwsze trzy kwartały "uszczuplały" wzrost gospodarczy.

"Przedstawione dane pokazują, że koniec roku był najlepszym okresem pod względem dynamiki PKB, chociaż źródła tego ożywienia trudno traktować jako trwałe. W konsekwencji nadal sądzimy, że w I kwartale 2016 tempo wzrostu gospodarczego wyhamuje w okolice 3,4 proc. rdr, a zakładane przez nas ponowne przyspieszenie w drugiej połowie roku wynikać będzie z silnego prokonsumpcyjnego bodźca w postaci realizacji programu 500+" - podsumowali ekonomiści Raiffeisen Polbanku.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS w I kwartale ubiegłego roku PKB wzrósł o 3,7 proc., w II kwartale wzrost wyniósł 3,3 proc., a w III kwartale polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,5 proc. Pod koniec stycznia br. GUS podał we wstępnym szacunku, że polska gospodarka w całym 2015 r. rozwijała się w tempie 3,6 proc.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze