Informacje

Mobilni mają przewagę

Artykuł sponsorowany

  • Opublikowano: 28 marca 2016, 21:25

    Aktualizacja: 29 marca 2016, 09:01

  • Powiększ tekst

Komórki nie wyeliminowały zupełnie z rynku telefonów stacjonarnych, ale znacznie ograniczyły ich popularność. Podobnie będzie z internetem mobilnym, który zyskuje na znaczeniu kosztem łączy stacjonarnych.

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez internetu. Choć jego historia nie jest nawet w połowie tak długa jak historia wynalazku Aleksandra Bella, rola, jaką osiągnął w dzisiejszym świecie, jest nie do przecenienia. Internet wykorzystujemy w niemal każdej dziedzinie życia. W pracy, w domu, w szkole. Umożliwia i usprawnia komunikację, służy do wymiany danych między użytkownikami — muzyki, treści, filmów. Pozwala zdalnie zrobić zakupy, przelew bankowy, ba, nawet odbyć konsultacje lekarskie. Jednym słowem, internet ułatwia życie.

W domu i na wakacjach

Podobnie jak w przypadku telefonów najpierw połączenia internetowe odbywały się poprzez kabel.

Każdy komputer miał swoje stałe miejsce, zawsze w pobliżu gniazdka, do którego trzeba było się udać, aby skorzystać z sieci. Ale kto by chciał przenosić z miejsca na miejsce ciężką stację dysków i nieporęczny monitor? Wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się laptopów mobilność sprzętu komputerowego wzrosła. Tym samym wzrosło zapotrzebowanie na bezprzewodową sieć internetową. Dziś mając internet stacjonarny, i tak często korzystamy z laptopów, które pozwalają posurfować w sieci, w dowolnym miejscu naszego domu. Wszystko dzięki WLAN (inaczej Wi–Fi), czyli bezprzewodowej sieci lokalnej, w której urządzenia są połączone bez użycia kabli. Internet mobilny pozwala iść dalej. Pozwala wyjść z domu bez utraty łączności z siecią i bez pogorszenia jakości transferu dostępnych w łączach stałych. To zasługa rozwoju technologii najpierw HSPA i najnowszej LTE. Duża przepustowość sprawia, że pod względem prędkości LTE jest doskonałą alternatywą dla internetu stacjonarnego.

Co więcej, mobilny internet może stać się stacjonarnym, w tym celu wystarczy zakupić router LTE, który za pośrednictwem sieci Wi-Fi zapewni nam dostęp do internetu w całym domu. Jeśli będziemy korzystać z routera mobilnego bądź przełożymy kartę do tabletu lub laptopa z modemem LTE, mamy ekspresowy internet mobilny. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy z racji wykonywanego zawodu lub nauki muszą mieć stały dostęp do sieci niezależnie od miejsca pobytu.

Dzięki bardzo dobrym parametrom może się sprawdzać po powrocie do domu. W końcu nie ma sensu płacić za kolejną linię. Technologia LTE będzie także idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie mają możliwości podłączenia stałego łącza ze względu na brak światłowodów. Ponadto internet mobilny zawsze można zabrać z sobą. Nie ma więc potrzeby dodatkowego inwestowania w dostęp do sieci np. podczas wyjazdu na wakacje.

Urząd zmierzył internet

Szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) pani prezes Magdalena Gaj zdecydowała o profesjonalnym zbadaniu jakości usług telefonii mobilnej w Polsce, które przeprowadziła niezależna firma. W badaniach porównawczych wartości wskaźników wzięło udział czterech głównych operatorów w tym: Orange Polska, spółka P4 (sieć Play), Polkomtel (sieć Plus) oraz T-Mobile Polska.

Badanie zostało przeprowadzone na terenie całego kraju.

W metodologii przyjęto, że testowano aktualnie najlepszą dostępną technologię na danym obszarze u konkretnego operatora. Długość tras pomiarowych wyniosła aż 20 150 km. Największej liczby pomiarów dokonano na terenach miast i aglomeracji, aby objąć nimi jak najwięcej konsumentów.

W styczniu tego roku UKE opublikował wyniki zleconego zewnętrznym ekspertom badania. Tym samym powstał pierwszy kompleksowy raport dotyczący jakości usług telefonii mobilnej w Polsce.

Wynika z niego, że aktualnie to sieć Plus jest liderem bezprzewodowego internetu w Polsce. Średnia prędkość pobierania danych w Plusie wyniosła 25,19 Mb/s. To dwa razy lepszy wynik, niż zanotowano w sieci Play (12,43 Mb/s), i 25 proc. szybciej niż w T-Mobile i Orange, które wyniosły odpowiednio 20,64 Mb/s i 19,66 Mb/s.

Plus najszybszy okazał się również pod względem prędkości wysyłanych danych z prędkością 17,71 Mb/s. Wyniki T-Mobile był nieco słabszy i wyniósł 16,87 Mb/s, podobnie Orange, który uplasował się na III miejscu z wynikiem 15,85 Mb/s. Najsłabiej w zestawieniu wypadła sieć Play. Tam prędkość wysyłanych danych wyniosła jedynie 12,60 Mb/s.

Raport UKE potwierdził również pośrednio, że Plus ma największy w Polsce zasięg LTE. Badanie transmisji danych w Plusie przez 94 proc. czasu odbywało się właśnie z wykorzystaniem technologii LTE. Dla pozostałych operatorów wartości te były wyraźnie mniejsze. 83 proc. dla Play i po 78 proc. dla T-Mobile i Orange. Również w podróży LTE w Plusie okazało się bezkonkurencyjne, działając aż 83 min na każde 100 min badania. Druga w zestawieniu była sieć Play z wynikiem 52 proc. Natomiast LTE w Orange i T-Mobile działało tylko przez 38 min na każde 100 min trwającego badania.

Te wyniki wyraźnie pokazują, że wcześniejsza inwestycja w rozwój infrastruktury LTE przynosi efekty.

A to właśnie Plus jako pierwszy operator internetowy w Polsce postawił na najnowocześniejszą dziś technologię LTE.

tytuł

Wypróbuj, zanim kupisz

Jakkolwiek wyniki badań czy rankingi są zawsze jakąś wskazówką, gdy chcemy dokonać zakupu towaru czy usługi, warto sprawdzić samemu. Przekonać się, czy i w jakim zakresie sprawdzi się internet mobilny zamiast stacjonarnego. Jeszcze do końca miesiąca działa program „Testuj Internet LTE za 9 zł” przygotowany przez Plusa. Przez tydzień prywatne testy u zielonego operatora może wykonać każdy. Można osobiście się przekonać, jak działa LTE w domu, w szkole, w ulubionej kawiarni czy choćby podczas weekendowego wyjazdu na działkę. W przypadku testów Plusa kable nie są bowiem żadnym problemem — operator przysyła do testów router, który można zabrać z sobą wszędzie.

Jeśli wszystko działa, a nasz dom, szkoła czy działka znajdują się w zasięgu technologii LTE, a są na to spore szanse, bo w zasięgu LTE „zielonego” operatora mieszka prawie 97 proc. Polaków, za nieduże pieniądze (49,99 zł bez urządzenia modemu/routera lub 59,99 zł z urządzeniem), można korzystać z LTE bez limitu. Pamiętać jednak należy, że brak limitów dotyczy właśnie technologii LTE, natomiast w przypadku starszych technologii (przede wszystkim HSPA i HSPA+ oferującej maksymalną przepustowość 42 Mb/s.) w każdym miesiącu mamy do wykorzystania określoną w abonamencie ilość danych.

I choć internet mobilny ma mnóstwo praktycznych zalet, są tacy użytkownicy, którzy z różnych powodów są przyzwyczajeni do internetu stacjonarnego, tak jak z przyzwyczajenia korzystają z telefonów stacjonarnych. Mimo to warto wypróbować Internet LTE czy to jako alternatywę dla łącza domowego, czy też po to, żeby wszędzie mieć dostęp do sieci, korzystając z internetu w tablecie czy laptopie. Zawsze lepiej być mobilnym.

Anna Szymczak

Materiał powstał we współpracy z Polkomtel sp. z o. o.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.