Informacje

fot. materiały prasowe PKP
fot. materiały prasowe PKP

Nowy zarząd PKP PLK, prezesem kolejowej spółki został Ireneusz Merchel

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 marca 2016, 17:15

    Aktualizacja: 30 marca 2016, 17:21

  • 2
  • Powiększ tekst

Powołanie nowego zarządu spółki PKP PLK S.A. oraz rozpoczęcie prac nad zmianami legislacyjnymi to główne elementy planu naprawczego, wdrażanego w spółce. Jego celem jest przyspieszenie realizacji inwestycji na kolei oraz maksymalne wykorzystanie środków unijnych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 - informuje w komunikacie resort infrastruktury.

30 marca 2016 r. Rada Nadzorcza PKP PLK wyłoniła prezesa i członków zarządu spółki. Prezesem Zarządu został Ireneusz Merchel. Małgorzata Kuczewska-Łaska została członkiem zarządu, dyrektorem ds. finansowych i ekonomicznych, Antoni Jasiński – członkiem zarządu, dyrektorem ds. utrzymania infrastruktury, Włodzimierz Żmuda – członkiem zarządu, dyrektorem ds. jakości inwestycji i ryzyka operacyjnego. W skład zarządu wchodzi także wiceprezes, dyrektor ds. eksploatacji – Andrzej Pawłowski. Postępowanie na wyłonienie członka zarządu, dyrektora ds. realizacji inwestycji jest w toku.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, wspólnie z PKP PLK, przygotowały plan naprawczy. Pozwoli to na właściwe zaplanowanie dystrybucji środków unijnych przeznaczonych na polską kolej w kolejnych latach – w taki sposób, by realizacja tak wielu inwestycji w jednym czasie nie spowodowała chaosu oraz paraliżu w przewozach pasażerskich i towarowych.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad tzw. specustwą kolejową, która uprości proces inwestycyjny i przyspieszy realizację projektów kolejowych, a także zmniejszy ryzyko niewykorzystania środków unijnych przeznaczonych na rozwój polskiej kolei.

Zwróciliśmy się do branży kolejarskiej z prośbą o pomoc w przygotowaniu takich zmian w prawie, które znacząco przyczynią się do zwiększenia tempa realizacji inwestycji na kolei. Naszym celem jest maksymalne wykorzystanie wszystkich środków zapisanych w Krajowym Programie Kolejowym – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk zapowiedział, że do przygotowania i realizacji każdego projektu zostanie wyznaczona odpowiedzialna za niego konkretna osoba.

Każda realizowana inwestycja będzie odtąd miała swoje imię i nazwisko – osoby, która bezpośrednio odpowiada za jej przygotowanie, a później realizację – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

Jednym z celów, jakie MIB stawia przed nowym zarządem PKP PLK, jest także poszukiwanie możliwości uruchomienia nieużytkowanych dziś linii kolejowych oraz wzmocnienia tych szlaków, które dziś nie są w pełni wykorzystywane.

Polska kolej ma się rozwijać, dlatego PKP PLK nie będzie podejmowała działań prowadzących do likwidacji linii kolejowych – dodał minister Adamczyk.

Oprac. sek

Powiązane tematy

Komentarze