Informacje

Powstający w Warszawie biurowiec Grójecka Offices posiada certyfikat BREEAM. fot.: mat. prasowe
Powstający w Warszawie biurowiec Grójecka Offices posiada certyfikat BREEAM. fot.: mat. prasowe

W Polsce przybywa ekologicznych budynków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 kwietnia 2016, 10:23

    Aktualizacja: 26 kwietnia 2016, 18:22

  • 0
  • Powiększ tekst

Już 357 budynków komercyjnych w Polsce może pochwalić się ekologicznym certyfikatem. Tylko w 2015 roku przybyło 108 projektów, które uzyskały certyfikat lub precertyfikat w jednym z dwóch najpopularniejszych systemów certyfikacji. Oznacza to 44 proc. wzrost w stosunku do 2015 roku.

W tym roku mija sześć lat od pierwszego ekologicznego certyfikatu przyznanego w Polsce – zauważają autorzy raportu „Zielone budynki w Polsce | Certyfikacja w liczbach 2016” opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Colliers International. Pierwszy certyfikat zdobył warszawski biurowiec Trinity Park III. Od 2010 roku liczba budynków, które mogą pochwalić się ekologicznym certyfikatem systematycznie rośnie. Właściciele budynków komercyjnych w Polsce decydują się w zasadzie na dwa certyfikaty: brytyjski BREEAM i amerykański LEED. Przy czym na rynku funkcjonuje jeszcze kilka innych systemów certyfikacji, ale liczba budynków, które decydują się na francuski system HQE czy niemiecki DGNB jest znikoma.

Najczęściej zielonym certyfikatem mogą pochwalić się biurowce.

– Biurowce wciąż pozostają wiodącym typem zielonych budynków i stanowią 70 proc. wszystkich certyfikowanych obiektów w Polsce. Ponad trzy razy mniej certyfikowanych budynków znajduje się w sektorze handlowym - aktualnie 79 projektów. Z kolei na sektor magazynowy przypada 25 certyfikowanych budynków magazynowych i produkcyjnych – mówi Andrzej Gutowski, starszy specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.

Jak podaje Colliers obecnie blisko 47 proc. zielonych budynków znajduje się w Warszawie, gdzie na przestrzeni ostatniego roku odnotowano 42 nowe certyfikacje. Wśród miast regionalnych największy przyrost certyfikowanych obiektów miał miejsce kolejno we Wrocławiu (9), Krakowie (8) oraz Gdańsku (7).

Co ciekawe Szczecin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wprowadzenie ulgi podatkowej dla projektowanych zielonych obiektów, które osiągną przynajmniej poziom Gold w przypadku certyfikatu LEED lub Very Good w systemie BREEAM.

Powiązane tematy

Komentarze