Informacje

"E-węgiel" - innowacyjny pomysł, jak wykorzystać polskie lasy, by sprostać normom emisji CO2

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 kwietnia 2016, 12:27

    Aktualizacja: 24 kwietnia 2016, 12:28

  • 2
  • Powiększ tekst

Portal "e-węgiel", czyli system aukcyjny, na którym od 2020 r. handlowanoby emisjami CO2 pochłoniętymi przez las - to pilotażowy program Lasów Państwowych. Pieniądze z aukcji byłyby przeznaczane na inwestycje proekologiczne, a system mógłby pomóc Polsce realizować cele redukcyjne UE.

Lasy Państwowe wyjaśniają, że na portalu "e-węgiel" znajdą się "nadmiarowe" jednostki dwutlenku węgla jakie zostaną pochłonięte przez tzw. leśne gospodarstwa węglowe.

Leśne gospodarstwa węglowe to koncepcja resortu środowiska, która ma pomóc - zgodnie z wynegocjowanym paryskim porozumieniem klimatycznym ONZ - zmniejszać koncentrację CO2 w atmosferze.

Pomysł polega na tym, że dzięki odpowiedniej gospodarce leśnej, czyli przez sadzenie konkretnych gatunków drzew, bądź dosadzanie nowych drzew w istniejącym lesie, można wychwycić większą ilość CO2 z atmosfery. Węgiel wychwytywany jest przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy. Im dłużej rośnie las, tym więcej węgla będzie się w nim składowane. Ponadto by zapobiec "ucieczce" emisji, czyli zmagazynowanego węgla, powinno się unikać się tzw. całkowitych zrębów.

Według wyliczeń Lasów, taka gospodarka w ciągu 10 lat pozwoliłaby zakumulować 40 mln ton dwutlenku węgla w polskich lasach. Dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski przekonuje, że leśne gospodarstwa węglowe mogą w sumie wychwycić 20 proc. tego co nasz kraj ma określone w unijnych celach redukcyjnych. Dodaje też, że jest to alternatywa dla drogiej i nie do końca sprawdzonej technologii CCS, czyli wychwytu i podziemnego składowania CO2.

Przedsiębiorstwo dowodzi, że hektar lasu o kubaturze 200 m. sześc., w którym dosadzono np. buki, może pochłonąć dodatkowo o 10 proc. więcej CO2, niż zwykły las, w którym nie prowadzono dosadzeń. Lasy przekonują, że w przypadku gdyby cena uprawnienia do emisji CO2 wynosiła ponad 30 euro i gospodarstwa węglowe byłyby wpisane w unijny system handlu emisjami CO2, z hektara takiego lasu można byłoby uzyskać ponad 500 euro.

Tomaszewski wyjaśnił, że na razie leśne gospodarstwa węglowe mają powstać w kilkudziesięciu nadleśnictwach, w których będą prowadzone badania jak las może dodatkowo asymilować CO2 i zamieniać go na węgiel organiczny. Program miałby ruszyć w 2017 r., a ewentualny handel pochłoniętymi emisjami - w 2020 r.

Portal "e-węgiel" w przyszłości miałby być systemem aukcyjnym, na którym LP wystawiałby emisje CO2 pochłonięte przez las. Kupujący wskazywałby też cel inwestycyjny, który miałby być sfinansowany ze środków uzyskanych ze sprzedaży. Portal ma być przeznaczony w pierwszej kolejności dla firm, przedsiębiorstw energetycznych. LP nie wykluczają jednak, że w przyszłości z sytemu mogłyby też korzystać osoby fizyczne, które w ten sposób chciałyby się włączyć w przeciwdziałanie negatywnym zmianom klimatycznym.

Ministerstwo środowiska dodaje, że pieniądze uzyskane z takich aukcji miałyby być przeznaczane na proekologiczne inwestycje, rozwój terenów wiejskich i niezurbanizowanych, w tym tworzenie miejsc pracy na wsi.

W przyszłym tygodniu koncepcja leśnych gospodarstw węglowych ma zostać przedstawiona na konferencji w Tucznie (zachodniopomorskie). Jak informują LP w wydarzeniu mają wziąć udział przedstawiciele Komisji Europejskiej a także uczestnicy z Szwecji, Finlandii, Łotwy, Wielkiej Brytanii czy Słowacji.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze