Informacje

fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Największa brytyjska sieć domów handlowych ogłosiła niewypłacalność

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 kwietnia 2016, 15:46

  • Powiększ tekst

Brytyjska sieć domów handlowych BHS ogłosiła niewypłacalność i została przejęta przez tymczasowy zarząd kredytodawców, który podejmie ostatnią próbę uratowania firmy.

To największa brytyjska firma w branży handlu detalicznego borykająca się z problemami od kryzysu finansowego w 2008 roku.

Założona w 1928 roku firma specjalizuje się w sprzedaży ubrań, mebli oraz sprzętu RTV/AGD w 238 sklepach na terenie Wielkiej Brytanii i 18 innych państw. Jak poinformowano w poniedziałek, BHS ma długi przewyższające 1,3 mld funtów oraz deficyt w funduszach emerytalnych na kwotę 571 milionów funtów.

Po udanych latach 1980., kiedy spółka przynosiła ogromne zyski w związku z rozwojem centrów handlowych, na początku XXI wieku BHS zaczęła borykać się z problemami finansowymi.

Po szeregu przejęć i integracji z innymi firmami, w marcu 2015 roku firma została sprzedana za nominalną wartość jednego funta. Nowi właściciele, pomimo zamknięcia wielu przynoszących strat sklepów i próby renegocjacji umów o wynajem lokali w najdroższych lokalizacjach, nie byli w stanie uratować płynności.

"Z ciężkim sercem muszę przekazać wam informację, że pomimo gigantycznego wysiłku naszego zespołu, nie udało nam się znaleźć funduszy lub kupca na firmę" - napisał w liście do 11 tys. pracowników właściciel firmy Dominic Chappell.

Od poniedziałku siecią BHS zarządzać będzie w imieniu kredytodawców firma doradcza Duff & Phelps.

Czytaj także: Na te produkty trzeba uważać! Ponad 2 tys. na czarnej liście

Doradca biznesowy Nick Hood powiedział w poniedziałek w radiu BBC, że "handel detaliczny wymaga znacznych i ciągłych nakładów finansowych, aby być na bieżąco z trendami, ofertami przez internet i na platformach mobilnych". Jak dodał, BHS "nie oferowała żadnej z tych rzeczy".

W pierwszej dekadzie XXI wieku BHS miała również sklep w warszawskim centrum handlowym Arkadia. Firma wycofała się z Polski w 2010 roku.

BHS jest kolejną dużą firmą, która w ostatnich tygodniach mierzy się z widmem bankructwa po tym, jak indyjscy właściciele hut stali Tata Steel zapowiedzieli wycofanie się z operacji na terenie Wielkiej Brytanii, stawiając pod znakiem zapytania istnienie kilkunastu tysięcy miejsc pracy.

(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.