Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Minimalna stawka godzinowa: "Intencją projektowanej ustawy jest przeciwdziałanie nadużyciom w stosowaniu umów cywilnoprawnych"

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 2 maja 2016, 12:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Przed kilkoma tygodniami Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poruszyło temat tzw. minimalnej stawki godzinowej. Teraz, gdy zbliża się 1 maja - dzień w powszechnej świadomości kojarzący się pracą, postanowiliśmy zapytać resort pracy o projektowaną ustawę i jej cel.

Arkady Saulski: Co było główną społeczną przesłanką za projektem minimalnej stawki godzinowej? Jakie są największe trudności dla pracowników, które stawka mogłaby wyeliminować?

Magdalena Kłosińska: Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz o zmianie niektórych innych ustaw ma przede wszystkim na celu uzyskanie pozytywnej zmiany na rynku pracy poprzez przeciwdziałanie nadużywaniu umów cywilnoprawnych oraz wprowadzenie ochrony osób otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. W praktyce dochodzi do sytuacji, w których osoba wykonująca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej ma ustaloną stawkę godzinową na poziomie znacznie niższym od minimalnego wynagrodzenia przysługującego za pracę w ramach stosunku pracy. Umowy cywilnoprawne często zastępują stosunek pracy stając się praktyką mającą na celu obniżenie kosztów zatrudnienia. Intencją projektowanej ustawy jest przeciwdziałanie nadużyciom w stosowaniu umów cywilnoprawnych, dlatego minimalne wynagrodzenie wprowadza się dla tych rodzajów umów, na podstawie których wykonywana jest praca w warunkach zbliżonych do stosunku pracy.

Czy projekt ustawy był opiniowany przez partnerów społecznych? Związki zawodowe? Pracodawców?

Projekt ustawy był przedmiotem opiniowania z partnerami społecznymi w styczniu i lutym br. Uwagi zgłaszane przez organizacje pracodawców w ramach opiniowania projektu dotyczyły m.in.: zakresu umów, do których miałyby zastosowanie przepisy dotyczące wprowadzanej stawki minimalnego wynagrodzenia przy umowach cywilnoprawnych, obowiązku prowadzenia ewidencji liczby przepracowanych godzin oraz stosowania wprowadzanej stawki minimalnego wynagrodzenia do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy i obowiązujących w tym dniu.

Jakie był ich opinie na temat projektu? I czy wpłyną one na dalszy tok prac?

W wyniku analizy uwag oraz opinii zgłoszonych w toku uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych przez resorty, partnerów społecznych oraz inne zainteresowane podmioty, do treści projektu ustawy zostały wprowadzone zmiany o charakterze zasadniczym. W związku z powyższym zaistniała potrzeba ponownego skierowania projektu ustawy do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych. Ostateczny kształt projektowanych przepisów będzie znany po zakończeniu prac nad przedmiotową regulacją.

Rozmawiał Arkady Saulski.

Powiązane tematy

Komentarze