Informacje

fot. FreeImages.com/ramzi hashisho
fot. FreeImages.com/ramzi hashisho

Paliwa w majowy weekend znacznie tańsze niż przed rokiem. Ale ceny rosną..

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 29 kwietnia 2016
  • 14:56
  • 0
  • Tagi: biznes ceny paliw gospodarka paliwa stacja benzynowa
  • Powiększ tekst

Za paliwo podczas majowego weekendu zapłacimy mniej niż przed rokiem. Benzyna bezołowiowa 95 jest tańsza o ok. 10 proc., za olej napędowy zapłacimy ponad 15 proc. mniej, zaś ceny za autogaz są niższe o blisko 20 proc.

Analitycy BM Reflex wskazują jednak, że prognozy zmian cen paliw na stacjach na pierwszą dekadę nowego miesiąca nie wyglądają optymistycznie. "Utrzymuje się wysokie ryzyko dalszego wzrostu cen benzyny i oleju napędowego średnio o 5-10 groszy na litrze, przy założeniu stabilizacji cen na rynku hurtowym. W przypadku głębszej korekty cen hurtowych w dół (minimum 100 PLN/ 1000 l) możliwe będzie utrzymanie obecnego poziomu cen na stacjach" - ocenili eksperci.

Według ekspertów zwyżki cen ropy naftowej i osłabienie złotego wobec dolara przełożyły się na ponowny wzrost hurtowych cen benzyn i oleju napędowego o około 95 - 115 PLN/1000 l. "Warto podkreślić, że ceny benzyny w hurcie osiągnęły poziom z września ub. roku, a za olej napędowy płacimy obecnie tyle, co w grudniu ubiegłego roku" - zaznaczyli eksperci BM Reflex.

Z kolei według prognoz e-petrol.pl w najbliższym tygodniu kierowcy mogą spotkać się na stacjach paliw z cenami 3,89-3,99 zł za litr diesla. W przypadku benzyny 95 ceny powinny kształtować się w przedziale 4,27-4,38 zł. Na znanych poziomach cenowych pozostawać będzie autogaz, za który nabywcy tego paliwa powinni płacić 1,55-1,61 zł/l.

Czytaj także: Główny ekonomista PKN Orlen: skutki niskich cen ropy za kilka lat

"W sprzedaży detalicznej na początku ubiegłego tygodnia po raz kolejny w monitoringu cen na stacjach paliw odnotowaliśmy zwyżki. W dół poszła jedynie cena gazu - nie dość, że to najtańsze paliwo, to w dodatku potaniało o 2 gr na litrze - autogaz kosztował średnio w kraju 1,59 zł. To niestety koniec dobrych wiadomości dla kierowców" - zaznaczyli analitycy.

W ostatnich dniach podrożały zarówno ceny benzyny jak też olej napędowy. E-petrol wylicza, że litr najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 4,28 zł, diesel można było w tym tygodniu tankować w przeciętnej cenie 3,89 zł. "Paliwa tradycyjne drożeją z tygodnia na tydzień i z naszych analiz wynika, że dalsze ruchy cen paliw utrzymają ten kierunek" - dodali.

Prognozy e-petrol.pl na kolejne dni wskazują, że do połowy przyszłego tygodnia ceny paliw u producentów mogą się zmienić jedynie nieznacznie, głównie za sprawą nadchodzących dni wolnych od handlu hurtowego.

(PAP)

Zobacz też: Polski producent autobusów podbija szwajcarski rynek

Komentarze