Informacje

Absolwenci specjaliści IT pilnie poszukiwani. Co na to polskie uczelnie?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 maja 2016, 16:22

  • 0
  • Powiększ tekst

W roku 2015 brakowało w Polsce około 30 000 osób do pracy w branży IT. Według najnowszego raportu Fundacji Pro Progressio kierunki informatyczne prowadzi obecnie 121 polskich uczelni, które w bieżącym roku akademickim przyjęły 26 234 nowych studentów. Czy to wystarczy, by uzupełnić lukę specjalistów?

W rocznym raporcie Fundacja Pro Progressio przewiduje, że w związku z deficytem specjalistów w 2016 roku do projektów typu IT Contracting będzie się poszukiwać pracowników poza granicami Polski. Brak informatyków jest problemem nie tylko nad Wisłą. Według Komisji Europejskiej do 2020 roku w UE potrzeba będzie około miliona pracowników IT.

Więcej o rozwoju branży outsourcingu w Polsce czytaj tutaj:

Polski raj BSS

Outsourcing w Polsce rośnie w siłę. Już ponad 170 tys. zatrudnionych

Skazani na outsourcing? Sektor usług biznesowych w Polsce rośnie rocznie o 20 procent

Dostępność kierunków informatycznych staje się więc kluczowa. Może również stanowić bardzo ważny atut dla miast, w których funkcjonują uczelnie prowadzące specjalizacje z tego zakresu. Aktualizowane programy kształcenia, dostosowane do potrzeb współczesnej gospodarki oraz lokalnego rynku pracy, mogą przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Według najnowszego raportu Fundacji Pro Progressio najwięcej studentów na kierunki informatyczne przyjęły w minionym roku Politechnika Wrocławska (1364) i Politechnika Warszawska (1076). Najwięcej nowoprzyjętych studentów odnotowano w województwie mazowieckim (5557) oraz wielkopolskim (3816). Najmniej rozpoczęło naukę w województwie świętokrzyskim (352) i lubuskim (268).

tytuł

Jednym z przejawów dostosowywania się programów nauczania do potrzeb rynku pracy są kierunki informatyczne prowadzone w językach obcych. Odczuwalny brak rąk do pracy w IT występuje w dużym natężeniu w centrach operacyjnych świadczących usługi outsourcingu IT dla klientów z całego świata, gdzie dobra znajomość języków obcych jest niezbędna.

Według raportu nauczanie w językach obcych na kierunkach informatycznych zaoferowały 33 uczelnie w 17 miastach – nie tylko dużych (Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra), ale także mniejszych (Dąbrowa Górnicza, Gniezno, Nowy Sącz).

W większości przypadków są to kierunki w języku angielskim. Tylko dwa miasta – Wrocław i Opole – oferują nauczanie informatyki po niemiecku. Według ekspertów to właśnie ten język jest i będzie coraz bardziej pożądany przez potencjalnych pracodawców.

Kolejnym trendem jest tworzenie kierunków studiów we współpracy uczelni z firmami z branży IT. Dzięki temu programy nauczania łączą w sobie teorię i praktykę oraz w jeszcze bardziej precyzyjny sposób odpowiadają na potrzeby biznesu.

Współpracę z ponad 100 firmami branży IT odnotowano w 69 polskich uczelniach prowadzących kierunki informatyczne. Realizuje się ona poprzez doradztwo i konsultacje przy tworzeniu programów studiów i praktyk zawodowych, wystawianie certyfikatów absolwentom szkoleń i kursów, staże i praktyki, opiekę nad kołami naukowymi, spotkania studentów z pracodawcami (np. targi, dni otwarte), kursy i szkolenia, wizyty studyjne, pomoc w wyposażaniu laboratoriów w sprzęt i oprogramowanie, współdziałanie w zakresie uzgadniania tematów prac badawczych czy prac magisterskich.

Do firm, które współpracują z największą liczbą uczelni należą: Microsoft i Cisco (ponad 30 uczelni), IBM i Oracle (po 8 uczelni). Większość przedsiębiorstw ogranicza się do kilku lub jednej uczelni – kierując się kluczem geograficznym, stawiając na współpracę lokalną.

Do uczelni współpracujących z największą liczbą partnerów biznesowych i oferujących najliczniejsze wspólne projekty, należą: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Zielonogórski, Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

tytuł

Obecnie najbardziej poszukiwanymi stanowiskami są wszelkie specjalizacje programistyczne, a wielu z pracodawców podkreśla także rosnące znaczenie algorytmiki i matematyki, jako podstawowych umiejętności wśród kadry informatycznej. To ważny sygnał dla polskich uczelni, aby w tym obszarze rozwijały studentów – praca dla nich zawsze się znajdzie – podsumowuje Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio, realizującej projekty, których celem jest rozwój branży outsourcingowej w Polsce.

Oprac. sek

Powiązane tematy

Komentarze