Informacje

Fot. Freeimages/Sándor Balázs
Fot. Freeimages/Sándor Balázs

Na Węgrzech rusza kampania informacyjna przed referendum ws. kwot uchodźców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 maja 2016, 14:57

  • 1
  • Powiększ tekst

Władze węgierskie rozpoczynają kampanię informacyjną "o referendum przeciwko przymusowemu osiedlaniu" migrantów, aby jak najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu - poinformował w piątek rząd na Facebooku.

Główne przesłanie kampanii brzmi: "Przekażmy komunikat Brukseli, by ona także zrozumiała!". W ramach akcji rząd będzie zamieszczał ogłoszenia w radiu i telewizji, a także utworzy stronę internetową.

"To niedopuszczalne, że Komisja Europejska grozi karą wysokości 78 mln forintów (250 tys. euro) od (każdej nieprzyjętej) osoby, jeśli państwa członkowskie nie zgodzą się na przymusowe osiedlanie. Tymczasem na jednego Węgra przypada ze źródeł unijnych wsparcie wysokości miliona forintów. Trzeba powstrzymać Brukselę" - czytamy w poście na Facebooku.

Na początku kwietnia rząd uruchomił stronę internetową agitującą przeciw kwotom przyjmowania uchodźców. Mowa jest tam o terrorystach przebranych za migrantów i strefach zamieszkanych przez cudzoziemców w Europie, do których miejscowi boją się wchodzić. Na stronie http://kvota.kormany.hu/, witającej gości napisem: "Węgierski rząd mówi +nie+ obowiązkowym kwotom przyjmowania uchodźców", umieszczono też licznik przedstawiający "przedostawanie się co 12 sekund migranta do Europy".

>> Czytaj również: Liczba imigrantów napływających do Europy spadła o 90 proc. Czy to koniec kryzysu?

Parlament węgierski zatwierdził we wtorek zainicjowane przez rząd referendum w sprawie obowiązkowych kwot przyjmowania migrantów. Koalicję rządzącą wsparł w tej sprawie skrajnie prawicowy Jobbik.

Pytanie w referendum będzie brzmiało: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzać również bez zgody parlamentu obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?". Konkretny termin referendum nie jest jeszcze znany. Kancelaria premiera podała na początku maja, że odbędzie się ono we wrześniu lub na początku października.

4 maja Komisja Europejska zaproponowała reformę unijnej polityki azylowej, która zakłada wprowadzenie stałego systemu dystrybucji uchodźców uruchamianego w sytuacji kryzysowej. Jeśli do jakiegoś kraju napłynie nieproporcjonalnie duża liczba uchodźców, o połowę większa niż ustalony z góry próg, to nowi uchodźcy byliby automatycznie rozsyłani do innych państw według nowego systemu. Kraje niechętne przyjmowaniu uchodźców mogłyby odstąpić od udziału w relokacji na rok, ale w zamian musiałyby zapłacić 250 tys. euro za każdego uchodźcę, którego nie przyjmą. Pieniądze trafiłyby do kraju, który przejmie odpowiedzialność za danego migranta.

Polska oraz inne kraje Grupy Wyszehradzkiej zdecydowanie odrzuciły tę propozycję.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze