Informacje

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Gliński: Polska potrzebuje dobrego gospodarza

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 marca 2013, 08:47

  • 2
  • Powiększ tekst

W najnowszym wydaniu Tygodnika Solidarność Artur S. Górski rozmawia z prof. Piotrem Glińskim - kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na premiera rządu technicznego. Gliński w wywiadzie tłumaczy, iż kluczowe dla Polski jest odbudowanie fundamentów zaufania społecznego. A to można zrobić tylko poprzez wprowadzenie sprawiedliwych reguł do życia publicznego.

 

Prof. Gliński uważa, iż jedną z najważniejszych spraw do uregulowania w Polsce jest kwestia polityki prorodzinnej:

Prorodzinny program Pis był prezentowany podczas debaty „Teraz rodzina”. Jest kilka modeli koniecznych do zrealizowania, korzystnych dla polityki prorodzinnej.  To urlopy macierzyńskie dla wszystkich matek, rodzinne stypendia i rzeczywiste ulgi podatkowe dla rodzin z trójka i więcej dzieci. Na razie bowiem rodziny wielodzietne są przez system podatkowy poszkodowane. Decydujący się świadomie na utrzymywanie rodziny nie mogą być dyskryminowane. Rzeczą państwa jest też wsparcie rodzin słabych. Na poszerzenie obszaru wykluczenia nas nie stać i nie powinniśmy się na to godzić, jako społeczeństwo. Naszym założeniem jest stworzenie państwa, które wspiera rozwój rodziny.

Na pytanie skąd wziąć pieniądze na finansowanie takiej polityki Gliński odpowiada:

Państwo w obecnym modelu nie wywiązuje się z zobowiązania wobec obywateli. A rezerwy są. Rząd chociażby zebrał o prawie 20 miliardów złotych mniej wpływów podatkowych z VAT, akcyzy, podatku od gier. Cechą dobrego gospodarza jest prawidłowe wyliczenie budżetu. Dobry gospodarz intensyfikuje gospodarkę, stymuluje popyt.

Profesor odnosi się też do obecnego poziomu debaty publicznej:

Mamy politykę propagandową i propagandę polityczną w miejsce merytorycznej dyskusji. Trudno się dziwić, że prestiż i zaufanie do ludzi polityki spada. Naszym celem jest odbudowa zaufania i poczucia wspólnoty, ratowanie systemu wartości i aspiracji, aby wydobyć Polaków ze strefy wykluczenia społecznego i kulturowego.

Gliński uważa, iż gospodarkę Polski da się odbudować.

Polska potrzebuje równowagi, aby stawić czoła kryzysowi gospodarczemu, finansowemu, kryzysowi zaufania i kryzysowi demokracji. Zacząć musimy od odbudowy zaufania i poczucia wspólnoty, a temu ma służyć apolityczny rząd techniczny (...)

Pełna wersja wywiadu dostępna jest na stronie NSZZ Solidarność regionu pomorskiego.

Solidarność/ as/

Powiązane tematy

Komentarze