Informacje

fot. prezydent.pl
fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: studium wykonalności Baltic Pipe gotowe jeszcze w tym roku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 czerwca 2016, 15:21

  • 0
  • Powiększ tekst

Oczekujemy, że studium wykonalności dotyczące projektu Baltic Pipe zostanie przedstawione do końca bieżącego roku - powiedział prezydent Andrzej Duda w Kopenhadze na otwarciu Polsko-Duńskiego Forum Biznesu.

Prezydent wskazał, że Polska i Dania rozpoczęły intensywny dialog dotyczący nowej infrastruktury sektora energetycznego. Podkreślił, że gazociąg łączący szelf norweski z duńskim wybrzeżem, duński system przesyłu, a także Baltic Pipe były tematem rozmów premiera Danii Larsa Lokke Rasmussena w Warszawie kilka tygodni temu.

"Oczekujemy, że studium wykonalności zostanie przedstawione do końca tego roku" - powiedział Andrzej Duda.

Baltic Pipe to magistrala gazowa o przepustowości 10 mld metrów sześciennych, która miałaby połączyć systemy gazowe Polski i Danii, a przez to również gazociągi transportujące gaz ziemny ze złóż norweskich. Polska spółka PGNiG posiada na norweskim szelfie swoje koncesje.

Czytaj także: Morawiecki przedstawił wyczekiwany pakiet ułatwień dla firm. Co zawiera?

Baltic Pipe jest wpisany na listę priorytetowych inwestycji energetycznych UE. Według słów prezesa polskiego operatora systemu przesyłu Gaz System, Tomasza Stępnia, duński operator systemu przesyłowego Energinet.dk poinformował w maju, że Baltic Pipe mógłby zostać ukończony w 2022 r.

W forum biznesu w Gmachu Starej Giełdy w Kopenhadze biorą udział polscy i duńscy przedsiębiorcy. Spotkania są poświęcone obszarom energetyki, zdrowia, IT, produkcji żywności i rolnictwa.

"Mamy powody, by być optymistami, jeśli chodzi o rozwój naszej gospodarczej współpracy" - ocenił Andrzej Duda. Zaznaczył, że przez ostatnie 12 lat wymiana handlowa między Polską a Danią podwoiła się i nadal rośnie. Prezydent mówił, że polska strona cieszy się z tego, że ponad 800 duńskich firm inwestuje i działa w Polsce.

Ocenił, że wspólną ambicją obu krajów powinno być przekształcenie regionu Morza Bałtyckiego w symbol gospodarczego sukcesu, innowacji i zgody społecznej. Zaakcentował, że nie powinniśmy dopuszczać do tego, by nasze oparte na wiedzy, innowacyjne przedsiębiorstwa przenosiły się w inne miejsca - "czy to do Doliny Krzemowej, czy do Azji".

"Powinniśmy pracować nad zbliżaniem regionów" - zaznaczył prezydent. Podkreślił, że Polska jest bramą na południe, "zatem powinniśmy skupić się na wzmacnianiu powiązań między krajami nordyckimi, bałtyckimi i wyszehradzkimi".

Ocenił, że polski i duński sektor rolnictwa i produkcji żywności są ze sobą mocno połączone. "Jestem mocno przekonany, że produkcja żywności jest jednym z obszarów o dużym potencjale dla spółek joint venture i zdobywania rynków trzecich w Afryce czy w Azji" - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że Dania jest liderem w obszarze innowacji, efektywnego wydatkowania na badania i rozwój, a także w budowaniu współpracy między środowiskiem akademickim i biznesem. Zwrócił także uwagę, że Dania korzysta z outsourcingu w Polsce w obszarze usług cyfrowych i sektora IT.

Prezydent Duda ocenił, że Polska jest interesującym miejscem dla nowych projektów, a także reinwestowania z uwagi na swoją gospodarczą i finansową stabilność, przewidywalność i dobrze wykształconą kadrę pracowniczą. Podkreślił, że Polska i Dania są bliskimi sojusznikami w Unii Europejskiej i NATO.

Późnym popołudniem para prezydencka weźmie udział w obiedzie kończącym Polsko-Duńskie Forum Biznesu.

(PAP)

Zobacz: Sejm za nowymi zasadami wynagrodzeń w państwowych spółkach. „Chcemy płacić za efekty”

Powiązane tematy

Komentarze