Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Pionierskie badania w PAN odpowiedzą na pytanie o szkodliwość innowacyjnych produktów tytoniowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 czerwca 2016, 14:06

  • 3
  • Powiększ tekst

Innowacyjne produkty tytoniowe mogą wcale nie mieć szkodliwego wpływu na nasze komórki czy organizm. Wyniki badań wciąż przed nami, jednak wiele wskazuje na to, że możemy wejść w erę bezpiecznych wyrobów tytoniowych.

Pionierskie badania nad bezpiecznymi wyrobami tytoniowymi prowadzone są w Polskiej Akademii Nauk. Mają one ustalić zakres oddziaływania nowatorskich wyrobów tytoniowych na ludzkie zdrowie. Najnowocześniejsze produkty mają bowiem potencjał obniżonego ryzyka, jeśli chodzi o negatywne oddziaływanie na zdrowie człowieka. Tym samym era "bezpiecznego palenia" jest coraz bliższa.

Badania prowadzone są na hodowanych komórkach nabłonkowych oskrzeli. Oprócz stężenia wolnych rodników oceniają też inne parametry mitochondriów, sprawdzając czy aktywność komórkowych "elektrowni" wzrasta czy maleje. Podobnie jeśli chodzi o zachowanie mitochondriów i potencjału elektrycznego błony mitochondrialnej.

Podobne badania prowadzono już w USA i Holandii, lecz te były niezwykle wyrywkowe. Teraz polscy uczeni mają wreszcie postawić konkretną, wiążącą diagnozę.

A to badania ważne dla koncernów, choćby finansującego je Philip Morris. Przede wszystkim koncerny chcą poznać właściwości produktów tzw. obniżonego ryzyka RRP - Reduced Risk Product). Dotychczasowe analizy wskazują, że tego typu produkty są bardziej bezpieczne niż zwykłe papierosy. Wszystko sprowadza się bowiem do różnicy w temperaturze - w zwykłym papierosie tytoń płonie w temperaturze ponad 800 st C, natomiast RRP to ok. 250 st C. Wydziela się wtedy ta sama ilość nikotyny przy jednoczesnym ograniczeniu szkodliwych substancji i metali ciężkich.

Trzeba pamiętać, że w RRP wykorzystywany jest tradycyjny tytoń, różnica polega na sposobie jego przetwarzania - zamiast spalania mamy do czynienia z podgrzewaniem.

Naukowcy z PAN nie będą samemu palić papierosów na potrzeby badań. Tym zajmie się specjalna maszyna w szwajcarskim centrum badawczym Philip Morrisa. Robot spali kilkaset papierosów lub RRP jednocześnie.

Badaniami kieruje sam prezes PAN - prof. Jerzy Duszyński, będący jednocześnie kierownikiem Pracowni Bioenergetyki. Jak sam wskazuje, do badań przekonał go fakt, iż dotyczą one nowego produktu aniżeli normalnych papierosów, których szkodliwość nie podlega wątpliwości. Jak podkreśla profesor, w świecie, w którym ludzie stosują wyroby tytoniowe, ważne jest, aby wybierali te produkty, które są skutecznie przebadane. Profesor podkreśla, że badania są ważne również dlatego, że przemysł tytoniowy jest bardzo istotną gałęzią polskiej gospodarki.

Polska jest obecnie centrum eksportowym wyrobów tytoniowych na Europę i świat. 70 proc. produkcji z naszego kraju przeznaczona jest na eksport. Branża tytoniowa daje 1/3 salda polskiego obrotu produktami rolno-spożywczymi.

Jak podkreśla profesor Duszyński badania te pozwolą na to, aby Polska nie była jedynie centrum redystrybucyjno-produkcyjnym dla wyrobów tytoniowych, ale też, aby dołożyła swój wkład do prac naukowo-badawczych nad zagadnieniem.

Rzeczpospolita/ as/

Powiązane tematy

Komentarze